Bob Dylan’s 115th Dream


Bob Dylan’s 115th Dream w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bob Dylan’s 115th Dream – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w styczniu 1965, a wydana na albumie Bringing It All Back Home w marcu tegoż roku.

Spis treści

Historia i charakter utworu | edytuj kod

"Bob Dylan’s 115th Dream” to kolejna kompozycja należąca do grupy surrealistycznych piosenek Dylana. W krajach anglosaskiej kultury tego typu opowieści, zazwyczaj dość długie, z absurdalnymi, nierzeczywistymi i nieracjonalnymi zachowaniami bohaterów prowadzącymi do dziwacznego i często w ogóle niezwiązanego z akcją zakończenia, nosiły nazwę „shaggy dog stories”.

Cały utwór ma charakter fantasmagorii, dlatego zapewne producent Tom Wilson i Dylan zdecydowali się wybrać na album wersję z fałszywym początkiem i następującym po nim wybuchem śmiechu Dylana.

W 1963 r. Dylan miał swój pierwszy „sen”. który zaowocował piosenką Bob Dylan’s Dream. O następnych 113 snach artysta nigdzie nie wspomina; najwyraźniej nie były one zbyt istotne.

"115. sen” to luźna satyryczna powiastka, która żartobliwie traktuje „nowy świat”. Kapitanem statku „Mayflower” jest Arab (postać wzorowana na Ahabie z powieści Moby Dick Hermana Melville’a). Człowiek ten w pogoni za metaforycznym wielorybem Mobym Dickiem zatrzymuje się we współczesnej Ameryce. Obrazy, które od tego momentu ukazują się przed jego oczami, mają charakter ewidentnie farsowy. Treść piosenki zmierza w kierunku czarnej groteski, jednak wizja ta jest złagodzona elementami humorystycznymi i absurdalną grą słów.

Dylan posłużył się w tej piosence techniką stosowaną w montażu filmowym; pokazuje szereg szybko zmieniających się i narastających kaskadowo obrazów.

Chociaż ostatecznie utwór ten jest zdecydowanie humorystyczny, to wersja wykonywana w październiku 1988 r. miała charakter ponury.

Wersje Dylana | edytuj kod

  • 13 stycznia 1965 – sesje nagraniowe w Columbia Studio A w Nowym Jorku. Powstały dwie wersje kompozycji.
  • 14 stycznia 1965 – sesje nagraniowe w Columbia Studio A w Nowym Jorku. Powstały trzy wersje utworu; pierwsza (z fałszywym wstępem) została wybrana na album.
Dylan wykonywał ten utwór tylko w 1988 r.

Bibliografia | edytuj kod

  • Paul Williams. Bob Dylan. Performing Artist 1960-1973. The Early Years. Omnibus Press, Nowy Jork 2004 ​ISBN 1-84449-095-5
  • Clinton Heylin. Bob Dylan. The Recording Sessions 1960-1994. St. Martin Press, Nowy Jork 1995 ​ISBN 0-312-13439-8
  • Oliver Trager. Keys to the Rain. The Definitive Bob Dylan Encyclopedia. Billboard Books, Nowy Jork 2004. ​ISBN 0-8230-7974-0

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bob Dylan’s 115th Dream" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy