Bogdan Blindow


Bogdan Blindow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bogdan Blindow (ur. 26 maja 1944 – zm. 28 września 1997), działacz „Solidarności”.

Wieloletni kierownik, a następnie ajent, wejherowskiego kina „Świt”; ponadto muzyk, nauczyciel muzyki, animator kultury.

W roku 1980 utworzył Krajową Sekcję Pracowników Filmu NSZZ „Solidarność” i został wybrany jej przewodniczącym. Był członkiem pierwszego Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” oraz delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Hali Olivia.

W kinie „Świt” (które w 2001 przestało funkcjonować[1]) odbywały się prapremiery filmowe (Kaszebe Ryszarda Bera, Las Piaśnicki Tadeusza Wudzkiego), cykliczne Konfrontacje i spotkania z twórcami.

Był współzałożycielem honorowego Komitetu upamiętniającego Piaśnicę.

Prywatnie mąż Urszuli Blindow, ojciec Dagmary Blindow i dziadek Patrycji Blindow. Od 1991 roku prowadził kino „Żeglarz” w Jastarni na Półwyspie Helskim. Było ono „prezentem” dla zauroczonej Półwyspem żony. Po jego śmierci w 1997 roku prowadzenie kina objęła jego córka – Dagmara[2].

Zmarł w wyniku powikłań po operacji przeszczepienia serca.

Przypisy | edytuj kod

  1. Ostatnie kino w mieście, naszemiasto.pl Hel, 13 kwietnia 2001 [dostęp 2019-07-01]  (pol.).
  2. JoannaJ. Wiśniewska JoannaJ., Babcia, mama i wnuczka prowadzą w Jastarni kino Żeglarz. 'Na "Szklanej pułapce" miałyśmy więcej gwiazd na sali niż na ekranie!, WysokieObcasy.pl, 3 lutego 2018 [dostęp 2019-07-01]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Bogdan Blindow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy