Bogdan Czabański


Bogdan Czabański w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bogdan Czabański (24 kwietnia 1927 w Chojnicach - 11 lipca 2003) - czołowy dydaktyk wychowania fizycznego w Polsce, profesor zwyczajny AWF we Wrocławiu, autor wielu publikacji dotyczących optymalizacji uczenia się i nauczania czynności ruchowych.

Ukończył wrocławską AWF (działającą w tamtym czasie pod nazwą Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego), uzyskując w 1951 stopień magistra wychowania fizycznego. Studiował także na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. 26 czerwca 1962 obronił doktorat nauk humanistycznych, promotorem pracy doktorskiej był pedagog, prof. Jan Konopnicki. W 1980 zdobył tytuł doktora habilitowanego (na warszawskiej AWF), od 1989 był profesorem nadzwyczajnym AWF we Wrocławiu, a rok później otrzymał nominację profesorską.

Od 1951 związany z wrocławską uczelnią wychowania fizycznego. Przeszedł kolejne szczeble kariery zawodowej, od asystenta do profesora, pełnił także liczne funkcje - kierownika kilku zakładów i dwóch katedr (Katedry Uczenia się i Nauczania Czynności Ruchowych oraz Katedry Dydaktyki Wychowania Fizycznego), prodziekana i dziekana, prorektora ds. nauki. Był również dyrektorem Instytutu Sportu. Od 1987 był także profesorem na uniwersytecie w Hamburgu, odbył na uczelniach zagranicznych wiele staży naukowych, m.in. w Niemczech i Kanadzie.

W pracy naukowej zajmował się dydaktyką wychowania fizycznego oraz teorią i biomechaniką sportów wodnych. Opublikował ponad 100 artykułów w prasie naukowej polskiej, niemieckiej, belgijskiej i kanadyjskiej, miał w dorobku także 14 książek i skryptów. Był organizatorem jedenastu międzynarodowych konferencji naukowych. Z zaangażowaniem zajmował się popularyzacją nauki, w 1996 ufundował doroczną nagrodę swojego imienia dla autora najlepszej publikacji naukowej z zakresu dydaktyki wychowania fizycznego.

Niektóre prace:

  • Elementy teorii pływania (2003, z Mirosławem Fiłonem i Krystyną Zatoń)
  • Wybrane zagadnienia uczenia się i nauczania techniki sportowej
  • Kształcenie psychomotoryczne
  • Mały leksykon oceny szkolnej

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Bogdan Czabański" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy