Bogdan Galwas


Bogdan Galwas w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bogdan Andrzej Galwas (ur. 31 października 1938 w Tomaszowie Mazowieckim[2]) – polski elektronik, profesor nauk technicznych. Specjalizuje się w edukacji na odległość, elektronice mikrofalowej, fotonice mikrofalowej, miernictwie mikrofalowym, optoelektronice. Profesor zwyczajny w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki, a dawniej na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej[1].

Życiorys | edytuj kod

Absolwent Wydziału Łączności Politechniki Warszawskiej (1962). Doktorem został w 1969 na podstawie pracy zatytułowanej Badanie warunków generacji w klistronie refleksowym. Habilitował się w 1976 na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, pisząc pracę pt. Homodynowe metody badania obwodów mikrofalowych. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1986[2].

W latach 1987-1990 pełnił funkcję prorektora Politechniki Warszawskiej. Od 1991 do 2001 roku kierował studiami doktoranckimi na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Od 1999, jako pełnomocnik rektora do spraw nowych technologii i form kształcenia, zajmował się wdrażaniem studiów przez internet na Politechnice Warszawskiej. Za sukces w tym projekcie otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej w 2004. W latach 2005-2008 dziekan Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej[2].

Dorobek naukowy | edytuj kod

Galwas w karierze naukowej skupiał się na badaniach związanych z miernictwem mikrofalowym i sygnałami mikrofalowymi, co było także tematem jego pracy habilitacyjnej. W latach 80. razem z zespołem prowadził badania w dziedzinie spektrometrii EPR. W późniejszym czasie skupił się na mikrofalowych czujnikach materiałów dielektrycznych. Do najważniejszych monografii należą Miernictwo mikrofalowe (1985) oraz Mikrofalowe wzmacniacze i generatory tranzystorowe (1991)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Prof. dr hab. inż. Bogdan Andrzej Galwas, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2018-09-30] .
  2. a b c d Galwas Bogdan. [dostęp 2018-09-30].
Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Bogdan Galwas" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy