Bolechowo-Osiedle


Na mapach: 52°32′11″N 16°58′43″E/52,536389 16,978611

Bolechowo-Osiedle w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bolechowo-Osiedlewieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Czerwonak, na wschodnim brzegu Warty, 4,5 km na wschód-południowy wschód od Biedruska, przy drodze wojewódzkiej 196 oraz linii kolejowej 356 (Poznań - Wągrowiec - Gołańcz). Znajduje się tam siedziba firmy Solaris Bus & Coach S.A.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Spis treści

Gospodarka | edytuj kod

Fabryka Solaris Bus & Coach SA

Od 1996 r. w Bolechowie-Osiedlu ma siedzibę fabryka autobusów Solaris Bus & Coach S.A., początkowo nosząca nazwę Neoplan Polska.

Edukacja | edytuj kod

W Bolechowie-Osiedlu znajduje się gimnazjum oraz szkoła podstawowa. Gimnazjum nosi imię Kazimierza Górskiego, natomiast szkoła podstawowa Hansa Christiana Andersena. W miejscowości znajduje się również zespół szkół ponadgimnazjalnych im. Dezyderego Chłapowskiego.

Sport | edytuj kod

W Bolechowie-Osiedlu działał klub piłkarski "Krokodyle Bolechowo" grający w C-klasie[2].

Historia | edytuj kod

28 czerwca 1937 o godzinie 6.10 na stację kolejową w Bolechowie przybył królewski pociąg rumuńskiego monarchy Karola II i Wielkiego Wojewody Alba Iulia księcia Michała. Na dworcu miało miejsce uroczyste powitane przez marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, ministra Józefa Becka, żołnierzy 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej oraz miejscową ludność. Król Karol II udał się następnie samochodem na poligon w Biedrusku, gdzie wziął udział w manewrach wojska polskiego oraz w uroczystości nadania swego imienia 57 pułkowi[3][4]. Pociąg królewski pozostawał w Bolechowie do powrotu króla, co nastąpiło tego dnia o godzinie 10 wieczorem.

Przypisy | edytuj kod

  1. Gmina Czerwonak - Charakterystyka
  2. Strona klubowa "Krokodyle" Bolechowo. Aktualności, wyniki, mecze, tabele i statystyki
  3. Król Karol II na ziemi wielkopolskiej. „Dziennik Poznański”. 147, s. 6, 1937-06-29.  (dostępne w formacie DjVu w zasobach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej pod adresem [1])
  4. Mariusz Patelski: Królewskie peregrynacje po Polsce. Prasa o wizytach Ferdynanda I i Karola II w Rzeczypospolitej Polskiej. W: Stosunki polsko-rumuńskie w XX wieku. M. Patelski (red.), M. Białokur (red.). Toruń: Wydawnictwo Naukowe Grado, 2010, seria: Spotkania. ISBN 978-83-61201-84-7.
Na podstawie artykułu: "Bolechowo-Osiedle" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy