Bolesław Śmiały (film)


Bolesław Śmiały (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bolesław Śmiały – polski film historyczny z 1971 roku o konflikcie między królem Polski Bolesławem II Śmiałym a biskupem Stanisławem ze Szczepanowa[1].

Spis treści

Treść | edytuj kod

Akcja filmu rozpoczyna się w 1079 roku, kiedy król Bolesław skazuje na śmierć dezerterów z drużyn wysłanych na Ruś z pomocą dla kniazia Wsiewołoda. Część rady królewskiej uważa tę karę za zbyt surową. Wśród oponentów na czoło wysuwają się wojewoda Sieciech i biskup Stanisław Szczepanowski. Król jest jednak nieugięty, pragnie bowiem utrzymać za wszelką cenę sojusz z Rusią, co staje się coraz trudniejsze. Gdy do Polski przybywają posłowie z Kijowa, jeden z nich zostaje skrytobójczo zabity. Usiłując znaleźć zleceniodawców mordu, Bolesław stwierdza istnienie w kraju silnej opozycji. Dodatkowo ma problemy osobiste z żoną, która nie może mu wybaczyć romansu z prostą dziewczyną. Do opozycji należy także jego brat, książę Władysław. Konflikt z biskupem Stanisławem coraz bardziej nasila się, gdy biskup zaczyna krytykować niemoralny tryb życia króla. Ułatwia też ucieczkę Sieciechowi, którego Bolesław kazał uwięzić. Do kulminacji wydarzeń dochodzi, kiedy biskup rzuca na króla klątwę. Dochodzi do zamordowania duchownego, co zraża do króla większość ludności. Przeciwnicy zyskują pomoc ze strony wojsk czeskich i cesarskich, a Bolesław z nieliczną drużyną musi uchodzić z kraju.

Obsada | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 53. ISBN 978-83-60292-30-3.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bolesław Śmiały (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy