Bolesław Kożuch


Bolesław Kożuch w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bolesław Kożuch właściwie Bencjon Kożuch (ur. 1921 w Sosnowcu[1], zm. sierpień 1943) – żydowski działacz ruchu oporu w czasie II wojny światowej, działacz syjonistyczny, współorganizator i członek miejskiego oddziału organizacji Hanoar Hacijoni. Młodszy brat Józefa Kożucha.

Urodził się w Sosnowcu jako syn Zelmana Kożucha. Mieszkał przy ul. Dekerta. Był uczniem Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Wraz z bratem - Józefem Kożuchem, Cwi Brandesem i Frumką Płotnicką był organizatorem powstania w getcie będzińsko-sosnowieckim, gdzie dowodził jednym z oddziałów. Zginął prawdopodobnie podczas próby przedarcia się z getta w pierwszych dniach sierpnia; inna wersja mówi że zginął wraz z bratem 3 sierpnia podczas nieudanej próby zabicia jednego z niemieckich oprawców. Był posiadaczem paszportu Paragwaju wystawionego przez Grupę Ładosia[1].

Na sosnowieckim osiedlu Środula znajduje się plac noszący imię Braci Kożuchów, od 1985 r., jest tam symboliczny pomnik z napisem – ”Pamięci żydów polskich pomordowanych przez hitlerowców w latach II wojny światowej na terenie getta w Sosnowcu-Środuli”.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b JakubJ. Kumoch JakubJ. (red.), Lista Ładosia, instytutpileckiego.pl, 24 października 2019, s. 44 [dostęp 2020-03-17] .

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bolesław Kożuch" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy