Bolesław Orzechowicz


Bolesław Orzechowicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bolesław Orzechowicz (ur. 30 maja 1847 we Lwowie, zm. 7 października 1927 w Kalnikowie) – polski ziemianin, mecenas kultury i sztuki, podróżnik i kolekcjoner, filantrop, honorowy obywatel Lwowa (1923).

Życiorys | edytuj kod

Bolesław Orzechowicz był synem Andrzeja, lwowskiego lekarza i filantropa oraz Zofii z Obnińskich. Miał dwie siostry, z których Melania została żoną profesora Władysława Ochenkowskiego. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Lwowskim oraz przyrodnicze w Akademii Rolniczej w Hohenheim. Od 1885 roku, po śmierci ojca prowadził rodzinne gospodarstwo w Kalnikowie, gdzie wybudował pseudorenesansowy dwór. Dzięki jego staraniom w 1908 roku erygowano w Kalnikowie parafię, dla której pięć lat później ufundował neogotycki kościół.

Podróżował po Europie, krajach arabskich i Afryce. W trakcie wojaży zajmował się gromadzeniem dzieł sztuki, w tym polskich, rozproszonych po świecie, wyrobów artystycznych oraz broni, które wraz z posiadanymi i odziedziczonymi przedmiotami stworzyły w Kalnikowie dużą kolekcję. Podczas I wojny światowej zabudowania gospodarcze jego posiadłości zostały częściowo zniszczone, a zbiory ewakuowane do Lwowa.

Hojnie wspierał Towarzystwo dla Popierania Nauki Polskiej, późniejsze Towarzystwo Naukowe we Lwowie, któremu przekazał w testamencie swoje dobra ziemskie. Na rzecz uniwersytetu przekazał bogaty księgozbiór, miastu i Muzeum Narodowemu we Lwowie podarował kolekcje dzieł sztuki, broni, mebli, monet i innych przedmiotów. Był jednym z założycieli i pierwszym prezesem (1925–1927) Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

2 maja 1922 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[1]. W 1923 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Królewskiego Stołecznego Miasta Lwowa oraz doktorat honorowy Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

Ożenił się z Wandą z Rozwadowskich, córką Władysława Alojzego Rozwadowskiego herbu Trąby. Małżeństwo było bezdzietne.

Zmarł w 1927 roku i został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu w Kalnikowie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 1926, s. 28.

Bibliografia | edytuj kod

  • Jan Hulewicz: Orzechowicz Bolesław (1847–1927) [w:] Polski Słownik Biograficzny. Tom XXIV.
  • Jerzy Piórecki: Bolesław Orzechowicz (1847–1927), pierwszy prezes Towarzystwa Dendrologicznego. „Rocznik Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego”. Vol. LVIII. Warszawa: 2010. ISSN 2080-4164.
Na podstawie artykułu: "Bolesław Orzechowicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy