Bolesławice (województwo zachodniopomorskie)


Na mapach: 53°33′53″N 14°40′46″E/53,564722 14,679444

Bolesławice (województwo zachodniopomorskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bolesławice (do 1945 niem. Fürstenflagge) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, sołectwie Święta[1].

Położona ok. 12 km na zachód do Goleniowa, przy drodze DW113 Święta-Goleniów-Maszewo, w Dolinie Dolnej Odry, nieopodal rzeki Iny, na terenach bagiennych, podmokłych, z gęstą siecią kanałów.

Spis treści

Nazwa | edytuj kod

Nazwa miejscowości wywodzi się od staropolskiego imienia męskiego Bolesław oznaczającego "bardzo sławny".

Historia | edytuj kod

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1754, wtedy król Prus Fryderyk II Wielki nadał ziemię Karolowi von Gasmir. W 1771 majątek przejął Henryk von Bellows, a następnie stał się on własnością rodziny von Troschke. Znajdował się tutaj dwór oraz park (zespół dworsko-parkowy), zabudowania folwarku oraz domy mieszkalne. Wieś była doskonale wkomponowana w krajobraz, znajdował się tutaj również, nieistniejący dziś, cmentarz ewangelicki. Widoczne są pozostałości (betonowe kręgi) po niemieckich działach przeciwlotniczych.

Współcześnie dwór jest zniszczony, park zaniedbany, zachowały się nieliczne domy mieszkalne, w latach powojennych istniał tutaj PGR, który przejął zabudowania folwarczne.

Okoliczne miejscowości: Modrzewie, Święta, Krępsko, Inoujście.

Zobacz też | edytuj kod

Bolesławice

Przypisy | edytuj kod

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
Gmina Goleniów

Na podstawie artykułu: "Bolesławice (województwo zachodniopomorskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy