Bombur


Kompania Thorina w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Bombur) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kompania Thorina (ang. Thorin and Company[1]) – grupa postaci ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Przewodził jej krasnolud Thorin II Dębowa Tarcza. Kompanii towarzyszył też czarodziej Gandalf Szary.

Pojawia się w Hobbicie. Pewne informacje na jej temat znajdują się w Dodatkach do Władcy Pierścieni. Jej losy zostały też zekranizowane w trylogii filmowej reżyserii Petera Jacksona.

Kompania została zorganizowana przez Thorina w 2941 roku Trzeciej Ery. Jej celem było odbicie Ereboru spod panowania Smauga. Jej członkowie wzięli udział w Bitwie Pięciu Armii. W skład kompanii, oprócz Thorina, wchodziło jeszcze dwunastu innych krasnoludów. Za radą Gandalfa do kompanii został dołączony hobbit Bilbo Baggins[1].

Spis treści

Krasnoludowie | edytuj kod

Przebranie Bombura

Wymieniono ich w kolejności, w której zostali przedstawieni czytelnikowi Hobbita, gdy zbierali się na spotkanie w Bag End[2].

Wszystkie podane daty dotyczą Trzeciej Ery, jeśli nie zaznaczono inaczej.

Dwalin i Balin | edytuj kod

Byli synami Fundina z Rodu Durina. Urodzili się w latach 2772 (Dwalin) i 2763 (Balin), w czasie tułaczki krasnoludów, którzy uciekli z Ereboru zajętego przez Smauga. Od 2802 roku mieszkali w Ered Luin. W latach 2841–2845 wzięli udział w nieudanej wyprawie Thráina II do Ereboru. Po odbiciu Ereboru zamieszkali w nowo odnowionym Królestwie pod Górą. Dwalin zmarł w 91 roku Czwartej Ery[3].

 Osobny artykuł: Balin (Śródziemie).

Kíli i Fíli | edytuj kod

Byli synami Dís z Rodu Durina, siostrzeńcami Thorina II Dębowej Tarczy. Urodzili się w Ered Luin w latach 2859 (Fíli) i 2864 (Kíli). Zginęli w Bitwie Pięciu Armii, broniąc ciała Thorina i zostali pochowani u jego boku w jaskiniach Samotnej Góry[4].

Dori, Nori i Ori | edytuj kod

Należeli do Rodu Durina. Po zakończeniu wyprawy do Ereboru osiedlili się w nim[5]. Ori, biegle posługujący się pismem elfów, wziął udział w wyprawie Balina do Morii. Był autorem ostatnich wpisów w kronice Mazarbul. Zginął w 2994 roku[6], w czasie ostatniego napadu orków[7]. Dori i Nori pozostali w Ereborze i żyli tam przynajmniej do 3018 roku, gdy Glóin opowiadał Frodowi Bagginsowi o losach członków kompanii[8].

Óin i Glóin | edytuj kod

Byli synami Gróina z Rodu Durina. Urodzili się w latach 2774 (Óin) i 2783 (Glóin). Po bitwie w dolinie Azanulbizar Glóin wraz z Thráinem i Thorinem wędrował po Dunlandzie i Eriadorze[9]. Po zakończeniu wyprawy do Ereboru obaj bracia osiedlili się w nim. W 2989 roku Óin wyruszył wraz z Balinem do Morii, gdzie zginął przed zachodnią bramą Morii w roku 2994, porwany przez Czatownika z Wody[10].

Glóin natomiast pozostał w Ereborze, gdzie zajmował wysoką pozycję. W 3018 roku przybył na Naradę u Elronda, gdzie wraz z synem, Gimlim, reprezentował rasę krasnoludów. Zmarł w 15 roku Czwartej Ery[11].

Bifur, Bofur i Bombur | edytuj kod

Wywodzili się od mieszkańców Morii, lecz nie pochodzili z Rodu Durina[12]. Po zakończeniu wyprawy do Ereboru osiedlili się w nim[13] i żyli przynajmniej do 3018 roku[8]. Bombur odznaczał się nieprzeciętną tuszą; w czasach akcji Władcy Pierścieni sześciu młodych krasnoludów musiało pomagać mu w przejściu z łóżka do stołu[8].

Thorin II Dębowa Tarcza | edytuj kod

 Osobny artykuł: Thorin II Dębowa Tarcza.

Genealogia | edytuj kod

Drzewo przedstawia koligacje siedmiu członków kompanii, pochodzących z Rodu Durina[12].

Legenda:

     członkowie kompanii

królowie Plemienia Durina

Imiona | edytuj kod

Imiona krasnoludów są w rzeczywistości słowami z języka staronordyjskiego. Zostały zaczerpnięte z Völuspy, jednej z pieśni zawartych w Eddzie poetyckiej, w której imiona te nosiły karły. I tak m.in. dvalinn znaczy „odrętwiały”, bálinn – „płonący”, ori – „rozwścieczony”, óinn – „straszliwy”.

W niektórych wydaniach angielskiego oryginału Hobbita, przekładu Marii Skibniewskiej oraz w przekładach Pauliny Braiter-Ziemkiewicz imiona Kíliego, Fíliego, Óina oraz Glóina nie zawierały znaków diakrytycznych.

Ekranizacje P. Jacksona | edytuj kod

Niektórzy członkowie kompanii Thorina występują w ekranizacji Władcy Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona[14]. W ekranizacji Hobbita kompania występuje w pełnym składzie.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 157.
 2. J.R.R. Tolkien: Hobbit, czyli tam i z powrotem, s. 12–15.
 3. R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 109–110, 156.
 4. R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 87.
 5. R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 80, 201, 208.
 6. R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 208.
 7. J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, s. 423–424.
 8. a b c J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, s. 305.
 9. J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni: Powrót Króla, s. 459.
 10. R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 206.
 11. R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 123.
 12. a b J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni: Powrót Króla, s. 501.
 13. R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 44, 50, 51.
 14. Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2018-12-12].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bombur" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy