Bormio


Na mapach: 46°28′N 10°22′E/46,466667 10,366667

Bormio w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bormio (retoromański: Buorm) – miejscowość i gmina we Włoszech, znajduje się w prowincji Sondrio, region Lombardia. W pobliżu znajdują się liczne wyciągi i trasy narciarskie należące do kompleksu Alta Valtellina. Inną atrakcją miasta są wody geotermalne wykorzystywane w ośrodku Terme di Bormio[1].

Spis treści

Współpraca międzynarodowa | edytuj kod

Miasta partnerskie Bormio:
Bellpuig
L'Alpe d'Huez

Geografia | edytuj kod

Bormio leży u stóp góry Valtellina na wysokości 1225 m n.p.m. w dolinie rzecznej uformowanej przez rzekę Adda.

Bormio i przełęcz Stelvio

Historia | edytuj kod

Ze względu na źródła termalne Bormio jest atrakcją turystyczną już czasów Imperium rzymskiego - arystokracja przyjeżdżała do Bormio, by ciesząc oczy pięknymi widokami górskimi korzystać z term. Większość z tych kąpielisk nadal jest czynna.

Miasto jest położone o nieopodal Piazza Cavour i Via Roma, historycznych szlaków kupieckich, które prowadziły z Wenecji do Szwajcarii. W Bormio zachowało się unikalne średniowieczne centrum miasta, które przyciąga wielu turystów, głównie z Włoch - Mediolanu i innych miast.

Narciarstwo alpejskie | edytuj kod

Miasto było dwukrotnym gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim w roku 1985 i w 2005 r. Ośrodek na obszarze 75 km2 posiada 44 trasy narciarskie z łączną długością 50 km, o różnym stopniu trudności. Najdłuższa z nich ma długość 6 km, trasy obsługiwane są przez 14 wyciągów narciarskich. W kurorcie znajdują się także wypożyczalnie nart i szkółki narciarskie. Średnie roczne pokrycie śniegowe w Bormio wynosi 3 m.

Trasa Stelvio

W Bormio regularnie odbywają się zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim. Trasa Stelvio (której nazwa wzięła się od przełęczy Stelvio) uważana jest za jedną z najtrudniejszych tras do narciarstwa alpejskiego.

Znani ludzie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. ŁukaszŁ. Ropczyński ŁukaszŁ., Bormio, Kierunek Włochy, 3 grudnia 2015 .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bormio" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy