Boronów (gmina)


Na mapach: 50°41′N 18°54′E/50,676944 18,907222

Boronów (gmina) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Boronów – gmina wiejska w Polsce położona we wschodniej części powiatu lublinieckiego (województwo śląskie).

W skład gminy wchodzi miejscowość Boronów (siedziba urzędu gminy) oraz satelitarnie położone sołectwa: Zumpy, Dębowa Góra, Grojec oraz Hucisko, a także przysiółki Doły i Sitki oraz leśniczówki Cielec i Szklana Huta.

Spis treści

Historia gminy Boronów | edytuj kod

Boronów był samodzielną gminą w XVIII i XIX wieku. W dwudziestoleciu międzywojennym także obecnie leżąca na jej terenie miejscowość Dębowa Góra posiadała prawa gminne.

Prawa gminne zostały miejscowości Boronów przywrócone w roku 1993, w latach 1973-1993 miejscowość należała do gminy Herby, w latach 1956-1972 stanowiła samodzielną gromadę, do której należały także miejscowości Olszyna, obecnie w gminie Herby oraz Niwy dziś znajdujące się na obszarze gminy Woźniki.

Położenie geograficzne gminy | edytuj kod

Gmina Boronów na tle powiatu lublinieckiego

Gmina Boronów znajduje się od strony zachodniej w sąsiedztwie gmin powiatu lublinieckiego: gminy Herby, gminy Koszęcin, gminy Woźniki, a od strony wschodniej graniczy z gminą powiatu częstochowskiego Konopiska.

W granicach gminy zamyka się prawie boronowska parafia, z tym że do parafii należy także przysiółek Niwy, znajdujący się na obszarze gminy Woźniki.

Środowisko przyrodnicze | edytuj kod

Gmina Boronów położona jest na obszarze Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą. Na terenie gminy znajduje się Rezerwat przyrody Rajchowa Góra, a także duża ilość pomników przyrody. W większości przypadków są to dęby, ale również buki, lipy i inne gatunki drzew. W części zachodniej znajdują się dwa średniej wielkości stawy rybne, gdzie można spotkać łabędzia niemego, kaczkę krzyżówkę. W części wschodniej nad rzeką Leńcą znaleźć można w kilku miejscach żeremia oraz tamy postawione przez bobry.

Zespół Placówek Oświatowych | edytuj kod

Budynki ZPO – po lewej stronie szkoła podstawowa, po prawej przedszkole, w tle budynek gimnazjum

W centralnej części miejscowości, przy ulicy Poznańskiej, znajduje się Zespół Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej, w którym działają: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Przed reformą oświaty w miejscu tym znajdowała się tylko szkoła podstawowa (do końca lat 80. XX w. im. Manifestu Lipcowego), przedszkole wówczas było umieszczone przy ulicy Wojska Polskiego. ZPO uczestniczy w realizacji programu Socrates-Comenius, nawiązując współpracę ze szkołami w Szwecji i we Włoszech.

Budynki ZPO służą także jako noclegownia dla przechodzących przez Boronów na Jasną Górę pielgrzymów, a sala sportowa udostępniana jest także klubowi TKKF Boronovia, który regularnie organizuje turnieje siatkarskie. Budynki szkoły podstawowej wybudowanej w roku 1959, przedszkola i gimnazjum są ze sobą połączone i stanowią część szerszego kompleksu dydaktyczno-sportowo-kulturalnego.

Demografia | edytuj kod

  • Struktura demograficzna. W latach 1995-2009 liczba mieszkańców gminy wahała się między 3194 a 3343[2].
  • Piramida wieku mieszkańców gminy Boronów w 2014 roku[1].


Kluby sportowe i stowarzyszenia | edytuj kod

Na terenie gminy Boronów działają dwa kluby sportowe Jedność Boronów i TKKF Boronovia oraz dwa stowarzyszenia "Stowarzyszenia dla Boronowa"[3] i "Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Boronowskiej"[4].

Gospodarka | edytuj kod

Terminal Naftobaz w Boronowie Silosy dawnej RSP w Boronowie. Obecnie teren infrastruktury dawnej spółdzielni dzierżawiony jest przez prywatnych przedsiębiorców

Według danych za rok 2004 w gminie zarejestrowane były 143 podmioty gospodarcze. 74% powierzchni gminy stanowią użytki leśne, natomiast 21% użytki rolne.

W gminie Boronów działa kilka średniej wielkości podmiotów gospodarczych oraz duży zakład przemysłowy Naftobazy (Zakład Magazynowania Paliw nr 3) zaopatrujący w paliwa naftowe stacje benzynowe w województwie śląskim, świętokrzyskim i opolskim. Zakład ten zaliczany jest do zakładów o dużym ryzyku ze względu na magazynowanie substancji niebezpiecznych. Na terenie zakładu znajduje się 20 dużych zbiorników z paliwem. W 1992 roku przekazany został do eksploatacji liczący 153 km odcinek rurociągu produktów naftowych PłockKoluszki – Boronów o przepustowości milion ton/rok, łączący skład magazynowania paliw z magistralą rurociągów PERN "Przyjaźń". Rurociąg ten przebiega na terenie gminy przez miejscowości Boronów i Dębowa Góra. Planowane jest też uruchomienie odcinka rurociągu Boronów – Trzebinia.

Do lat 90. XX wieku działała także Spółdzielnia Rolnicza "Jedność", obecnie przemianowana w Spółdzielczy Zakład Produkcyjno-Przetwórczy "Rolpex" zatrudniający niewielką liczbę osób. Na terenie byłej spółdzielni natomiast, w dawnych budynkach gospodarczych działają nowe podmioty gospodarcze. Poza tym znajdują się w miejscowości 2 rzeźnie, zatrudniający kilkadziesiąt osób zakład stolarski, a także liczne małe firmy budowlane.

Rolnictwo indywidualne rozwija się jedynie w wioskach poza miejscowością Boronów oraz w małym stopniu w tradycyjnie rolniczej dzielnicy Boronowa Siodłoki.

Poziom bezrobocia | edytuj kod

W roku 2002 w gminie 176 osób miało status osoby bezrobotnej.

Dochody gminy | edytuj kod

Turystyka | edytuj kod

Barokowy kościół z XVI wieku

Przez gminę przebiegają trzy szlaki turystyczne:

Na terenie miejscowości znajdują się:

Do gmin partnerskich należą Gmina Międzyzdroje oraz Gmina Lomma położona na terenie Szwecji.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Boronow, w oparciu o dane GUS.
  2. Boronów, Dane dla jednostki podziału terytorialnego. W: Bank danych Regionalnych [on-line]. GUS. [dostęp 2010-11-15].
  3. Stowarzyszenie dla Boronowa. W: Portal organizacji pozarządowych [on-line]. Stowarzyszenie Klon/Jawor. [dostęp 2010-11-15].
  4. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Boronowskiej. W: Portal organizacji pozarządowych [on-line]. Stowarzyszenie Klon/Jawor. [dostęp 2010-11-15].
  5. a b Dane dla jednostki podziału terytorialnego. GUS. [dostęp 2010-11-15].
  6. a b Boronów, Dane dla jednostki podziału terytorialnego. GUS BDR. [dostęp 2010-11-15].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Boronów (gmina)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy