Borowik górski


Borowik górski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Borowik górski (Butyriboletus subappendiculatus (Dermek, Lazebn. & J. Veselský) Arora & J.L. Frank) – gatunek grzyba kapeluszowego z rodziny borowikowatych (Boletaceae)[1]. Nazewnictwo tego gatunku i jego występowanie w Polsce jest bardzo niejasne. Według Index Fungorum jest to odrębny gatunek, w opracowanym przez Władysława Wojewodę wykazie wszystkich gatunków grzybów wielkoowocnikowych w Polsce brak tego gatunku[2]. Oznacza to, że albo gatunek ten nie występuje w Polsce, albo dla polskich mykologów jest gatunkiem nieznanym, bądź utożsamianym z innym gatunkiem. Morfologicznie bardzo podobny jest tzw. borowik żółtobrązowy (Butyriboletus appendiculatus). Butyriboletus subappendiculatus (borowik górski) jest jednak w internetowym atlasie grzybów, gdzie jest uważany za formę borowika żółtobrązowego[3].

Spis treści

Systematyka i nazewnictwo | edytuj kod

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Boletaceae, Boletales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozowali w roku 1979 Dermek, Lazebn. & J. Veselský jako gatunek borowika, nadając mu nazwę Boletus subappendiculatus. W 2014 r. Arora & J.L. Frank przenieśli go do rodzaju Butyriboletus[1].

Morfologia | edytuj kod

Kapelusz

Średnica 10-15 cm, kształt u młodych owocników półkulisty z podwiniętym brzegiem, z czasem staje się łukowaty, a u starych owocników poduchowaty. Powierzchnia pokryta wrośniętymi włókienkami, początkowo żółtobrązowa, później płowobrązowa, w końcu czerwonobrązowa[4].

Rurki

W młodości jasnożółte, później cytrynowożółte, w końcu oliwkowozielonożółte. Po przecięciu nie zmieniają barwy. Mają pory o barwie złotożółtej, później oliwkowej, w końcu oliwkowej lub złotobrązowej[4].

Trzon

Wysokość 5-12 cm, grubość 15 – 4 cm. U młodych owocników jest jajowato-beczułkowaty, u starszych nieregularnie walcowaty lub nieco beczułkowaty. Podstawa trzonu stożkowato ukorzeniona. Powierzchnia o barwie żółtej, pokryta delikatną siateczką, która u starszych okazów zanika. Dolna część trzonu ciemniejsza – ochrowobrązowa[4].

Miąższ

Żółty, tylko w podstawie trzonu różowawy. Nie posiada wyraźnego zapachu ani smaku. Po przecięciu nie zmienia barwy[4].

Występowanie | edytuj kod

Występowanie tego gatunku opisano tylko w Europie: w Hiszpanii, Słowenii, Norwegii, Szwecji[5] i Słowacji[4]. W Polsce znany jest tylko ze stanowisk podanych przez hobbystów-grzybiarzy[3]. Zachodzi podejrzenie, że za borowika górskiego mogli wziąć borowika żółtobrązowego.

Rośnie w górskich lasach iglastych, głównie na kwaśnej glebie pod świerkami i jodłami[4].

Znaczenie | edytuj kod

Grzyb mikoryzowy[2]. Grzyb jadalny[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Index Fungorum (ang.). [dostęp 2015-10-24].
  2. a b Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  3. a b Boletus subappendiculatus. Borowik górski. [dostęp 2015-10-22].
  4. a b c d e f g Pavol Škubla: Wielki atlas grzybów. Poznań: Elipsa, 2007. ISBN 978-83-245-9550-1.
  5. Discover Life Maps. [dostęp 2015-06-22].
Na podstawie artykułu: "Borowik górski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy