Bractwo Świętego Piusa V


Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa V w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Bractwo Świętego Piusa V) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa V (łac. Societas Sacerdotalis Sancti Pii Qunti, SSPV) – stowarzyszenie życia apostolskiego o poglądach sedewakantystycznych, powołane w 1983 przez księdza Antoniego Cekadę, bp Clarence Kelly, bp Daniela Dolana i bp Donalda Sanborna. Jego siedziba znajduje się w Oyster Bay Cove w stanie Nowy Jork. Patronem i imiennikiem bractwa jest święty kościoła katolickiego i papież Pius V.

Spis treści

Doktryna (skrócona) | edytuj kod

Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa V powstało na fali sprzeciwu wobec postanowień soboru watykańskiego II a zwłaszcza dotyczących spraw doktrynalnych. Głosi ono, podobnie jak wszyscy sedewakantyści, że:

 • Pius XII był ostatnim legalnie wybranym papieżem, kolejni papieże są heretykami[1]
 • Nastąpiło zniszczenie nauki KRK poprzez wprowadzenie zasad ekumenizmu i Wolności religijnych jako sprzecznych z nauką kościoła[2]
 • Zrezygnowano z odprawiania Mszy Świętych w obrządku trydenckim i zastąpiono ją Mszą w językach narodowych przez co straciła sacrum (działanie kapłana "In Persona Christi" we Mszy Trydenckiej)
 • Kościół posoborowy utracił sukcesję apostolską, ponadto głosi modernizm, potępiony przez Piusa X
 • Święcenia kapłańskie dokonywane przez Kościół posoborowy są nieważne.

Ponadto założyciele bractwa byli przeciwni zbytniemu zbliżeniu z kościołem posoborowym Bractwa Św. Piusa X i związanych z nim "czystek" dokonywanych przez abp Lefebvre'a, co legło u podstaw jego założenia[3].

Opieka duszpasterska | edytuj kod

Bractwo kapłańskie sprawuje opiekę nad Seminarium Duchownym Św. Piusa V i Niepokalanego Serca Maryi[4], któremu przewodniczy biskup Clarence Kelly, wyświęcony przez arcybiskupa Marcelego Lefebvre'a w seminarium FSSPX w Écône, który później przeszedł na sedewakantyzm[5] oraz żeńskim zakonem św. Józefa, córek Najświętszej Maryi Panny[6]. Bractwo sprawuje także opiekę nad obozami letnimi pod wezwaniem Świętego Tomasza Akwinaty, prowadzi także własne radio internetowe[7].

Kaplice | edytuj kod

Sedewakantystyczne bractwo posiada kaplice w całych Stanach Zjednoczonych, między innymi w[8]:

Przypisy | edytuj kod

 1. Żałosne! Żałosne umizgi biskupa Fellaya do modernisty Bergoliusza (pseudopapieża "Franciszka")! Biskup Bernard Fellay FSSPX. "Bractwo Św. Piusa X" (FSSPX), ultramontes.pl [dostęp 2017-11-22] .
 2. Sedevacante.pl, sedevacante.pl [dostęp 2017-11-22] .
 3. Sedevacante.pl, sedevacante.pl [dostęp 2017-11-22] .
 4. IHS, www.congregationofstpiusv.com [dostęp 2018-08-21] .
 5. Bishop Clarence Kelly :: IHS, www.congregationofstpiusv.com [dostęp 2017-11-22] .
 6. Daughters of Mary, www.daughtersofmary.net [dostęp 2018-08-23] .
 7. http://www.sspv.org/links.html
 8. http://www.sspv.org/locations.html

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bractwo Świętego Piusa V" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy