Brakteat


Brakteat w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Brakteat "hebrajski" Mieszka Starego datowany na przełom XII i XIII w. Brakteat z Vadstena, znaleziony w Szwecji w roku 1774

Brakteatmoneta wybijana jednostronnie z cienkiej blaszki na miękkiej podkładce (od łac. bractea – blaszka). Stempel odciśnięty wypukło na awersie pojawiał się jako wklęsły (negatyw) na rewersie. W postaci brakteatów bito przede wszystkim w XII - XIV wieku w środkowej Europie niskowartościowe denary. Tym sposobem przy ograniczonych możliwościach emisyjnych władcy (król, książę) spowodowanych brakiem kruszcu (srebra), niekiedy wprowadzano do obiegu nawet duże ilości bezwartościowego pieniądza. W Polsce Mieszko Stary oprócz takich praktyk redukcji kruszcu w masowo bitych brakteatach stosował (nawet trzykrotnie w ciągu roku) przymusową wymianę monet (renovatio monetae), co doprowadzało do znacznego drenażu rynku. Brakteaty bił również słynny Jaksa z Kopanicy (Köpenick)[potrzebny przypis] oraz książę pomorski Sambor[1].

Typową praktyką była częsta wymiana brakteatów (z reguły 2 razy w roku), a wówczas redukowano liczbę monet, np. za 13 starych otrzymać można było jedynie 12 nowej emisji, przy czym dopuszczano do obrotu jedynie nowe monety. W ten sposób zapobiegano tendencji gromadzenia pieniędzy i wymuszano ich szybki obrót, co prowadziło do stabilnego rozkwitu gospodarczego w średniowieczu[potrzebny przypis].

Ówczesny czeski kronikarz Kosmas z Pragi oceniał bardzo negatywnie to rozwiązanie. Twierdził, że jest ono "gorsze niż dżuma, bardziej niszczycielskie niż napad wrogów, głód i inne plagi"[potrzebny przypis].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. M. Adamkowicz, Święty Graal w gdańskiej ziemi. Co znaleźli archeolodzy?, Dziennik Bałtycki z 6.03.2016 [dostęp: 7.03.2016]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zawieszka):
Na podstawie artykułu: "Brakteat" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy