Brama Dolna w Olsztynie


Na mapach: 53°46′28,736″N 20°28′25,835″E/53,774649 20,473843

Brama Dolna w Olsztynie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brama Dolna w Olsztynie (niem. Untertor, Niedertor) – jedna z trzech głównych bram wokół olsztyńskiego Starego Miasta, która dzisiaj już nie istnieje.

Brama Dolna usytuowana była na południe od Bramy Górnej zwanej Wysoką Bramą, nieopodal dawnego Dolnego Przedmieścia (niem. Unterstadt – dzisiejszego skrzyżowania ulic Mochnackiego, Grunwaldzkiej, Prostej i części ślepej alei Warszawskiej) i blisko Mostu św. Jana, na Łynie. Ulica Prosta, przy dawnej Bramie Dolnej, dawniej do roku 1945 nosiła nazwę niem. Richt-Straße (ul. Prosta), kierując ulicę od Bramy Dolnej do Bramy Górnej (Wysokiej Bramy).

Mury obronne zostały wzniesione w drugiej połowie XIV wieku wokół olsztyńskiego Starego Miasta. Jeszcze w 1581 roku dowiodły, że posiadają militarne znaczenie obronne. Po wielkim pożarze miasta w 1620 roku mury poddano konserwacji w celu ich wzmocnienia. W koniec XVII wieku zaczęto rozbierać części murów obronnych. Wkrótce po tym, jak w roku 1806 zawaliła się jedna z wież bramy, wraz z murami rozebrano Bramę Dolną. W czasie budowy Mostu św. Jana odsłonięto jej fundamenty, o które oparto jedną z części mostu.

Olsztyńskie bramy | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Andrzej Rzempołuch Architektura i urbanistyka Olsztyna 1353-1953, Olsztyn 2004
Na podstawie artykułu: "Brama Dolna w Olsztynie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy