Brama Mostowa w Toruniu


Na mapach: 53°00′30,89″N 18°36′32,58″E/53,008581 18,609050

Brama Mostowa w Toruniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brama Mostowa w Toruniu (przed zbudowaniem mostu zwana Promową lub Przewoźną) – jedna z trzech bram średniowiecznego Torunia, jakie przetrwały do dnia dzisiejszego. Jej nazwa wiąże się z tym, że prowadziła do drewnianego mostu przez Wisłę, zbudowanego w końcu XV w. i istniejącego do XIX w.

Spis treści

Lokalizacja | edytuj kod

Brama znajduje się w południowej części Zespołu Staromiejskiego, na zamknięciu ulicy Mostowej, na wschód od Baszty Żuraw.

Historia | edytuj kod

Brama została zbudowana w 1432 roku[1] przez budowniczego miejskiego Hansa Gotlanda na miejscu wcześniejszej. Przy przebudowie w latach 50. XIX w. wprowadzono m.in. strop przeciwbombowy o grubości 1,5 m i zmniejszono otwory strzelnicze od strony Wisły, umieszczając w niej jedno działo[2]. W latach 70. Bramę Mostową wybrano na centrum tyczenia pierścienia twierdzy (punkt w stosunku do którego wyznaczano położenie poszczególnych dzieł twierdzy)[3].

Jest to dwupiętrowy budynek na planie prostokąta z zaokrąglonymi narożami, zbudowany z cegły, od strony miasta otynkowany. Na parterze znajduje się ostrołukowy przejazd, od strony Wisły umieszczony w wysokiej ostrołukowej wnęce. Elewacja od strony miasta dekorowana jest trzema ostrołukowymi blendami. Brama jest zwieńczona krenelażem, poniżej którego znajduje się fryz z malarską dekoracją maswerkową.

Obecnie budynek pełni funkcję biura miejskiego konserwatora zabytków.

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Toruń Przewodnik informator. Toruń: Literat, 2007, s. 142. ISBN 978-83-7527-023-5.
  2. Mirosław Giętkowski, Zbigniew Karpus, Waldemar Rezmer, Twierdza Toruń, s. 57.
  3. Atlas twierdzy Toruń, pod red. Mariana Biskupa i Lecha Narębskiego, z. 1, Historia i źródła fortyfikacji Twierdzy Toruń, Toruń 2005, s. 6.
Na podstawie artykułu: "Brama Mostowa w Toruniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy