Bramka w Kyciowej Skale


Na mapach: 50°25′36″N 19°41′33″E/50,426667 19,692500

Bramka w Kyciowej Skale w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bramka w Kyciowej Skaleschronisko na wzniesieniu Kyciowa Skała we wsi Strzegowa w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Wolbrom. Znajduje się w odległości około 500 m na zachód od drogi wojewódzkiej nr 794[1]. Pod względem geograficznym jest to obszar Wyżyny Ryczowskiej w obrębie Wyżyny Częstochowskiej[2].

Inne nazwy: Schronisko przy wsi Strzegowej I, Schronisko pod Oknem[3].

Opis schroniska | edytuj kod

Schronisko powstało w górnojurajskich wapieniach skalistych. W południowej części Kyciowej Skały znajduje się duży otwór z tunelem, wyglądem przypominający łuk skalny, przebija bowiem skałę na wylot. Pionowy otwór o głębokości 1 m prowadzi do średniej wielkości salki ze ślepym korytarzykiem. Po przeciwległej do wejściowej studzienki stronie tej salki jest okno skalne wychodzące w niszy na bardzo stromej wschodniej ścianie skały. Schronisko ma jeszcze drugie okno skalne prowadzące ku górze[3].

Brak szaty naciekowej. Schronisko jest zupełnie suche, przewiewne i do wszystkich jego części dociera światło słoneczne. Niszę skalną otworu wschodniego porastają gęste krzewy, a obrzeża okien zachodnich murawa kserotermiczna. Nie stwierdzono występowania fauny[3].

Historia | edytuj kod

Miejscowej ludności schronisko znane było od dawna. Po raz pierwszy opisał je K. Kowalski w 1949 r., on też zinwentaryzował je, sporządził plan i nadał nazwę Schronisko przy wsi Strzegowej I. W tym samym roku w jednym miejscu namulisko jaskini aż do głębokości 2,5 m (do litej skały) przekopał i przebadał I. Sawicki. Górną część namuliska tworzyła gruba warstwa holoceńskiego osypiska. Pod nim znajdowała się również gruba warstwa lessu zmieszana z wapiennymi okruchami. W warstwach tych Sawicki znalazł okazy świadczące o tym, że w schronisku w okresie kultury oryniackiej wytwarzano krzemienne narzędzia.

Przypisy | edytuj kod

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza. [dostęp 2018-08-29].
  2. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  3. a b c A. Polonius: Bramka w Kyciowej Skale. W: Jaskinie Polski [on-line]. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. [dostęp 2018-08-29].
Na podstawie artykułu: "Bramka w Kyciowej Skale" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy