Brema (kraj związkowy)


Na mapach: 53°20′50″N 8°35′29″E/53,347267 8,591300

Brema (kraj związkowy) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Położenie kraju związkowego

Brema, Wolne Hanzeatyckie Miasto Brema[2] (niem. Bremen, Freie Hansestadt Bremen) – najmniejszy pod względem powierzchni i ludności kraj związkowy Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest miasto Brema. Leży nad dolnym biegiem i ujściem Wezery i obejmuje oddalone od siebie o około 53 km miasta (Stadtgemeinde): Brema (ok. 325 km² i ok. 546 tys. mieszkańców) i Bremerhaven (ok. 94 km² i ok. 108 tys. mieszkańców). Brema jako kraj związkowy podzielony jest na dwie enklawy na terytorium kraju związkowego Dolna Saksonia, które obejmują odpowiednio miasta Brema oraz Bremerhaven, natomiast Port Brema-Bremerhaven będący częścią miasta Brema stanowi eksklawę graniczącą z miastem Bremerhaven (patrz mapka położenia kraju związkowego).

Mimo niedużej powierzchni terytorium, kraj związkowy posiada kilka obszarów o charakterze naturalnym, służących jako miejsce wypoczynku mieszkańców obu miast. Na niektórych z nich chroniona jest rzadka roślinność nadrzeczna.

Najwyższe naturalne wzniesienie w kraju związkowym stanowi położony 32,5 m n.p.m. park Friedehorstpark w Bremie, w dzielnicy Burglesum.

Nieoficjalnym hymnem kraju związkowego jest Der Bremer Schlüssel.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

Kraj związkowy Brema dzieli się na dwie gminy miejskie (Stadtgemeinde), które dzielą się na okręgi administracyjne (Stadtbezirk), okręgi dzielą się na dzielnice (Stadtteil) a dzielnice dzielą się również na własne dzielnice (Ortsteil).

  • Brema liczy 546 451 (31 grudnia 2012) i składa się z pięciu okręgów administracyjnych (Mitte, Nord, Ost, Süd i West), te z kolei podzielone są na 23 dzielnice, które podzielone są na 88 dzielnic.
  • Bremerhaven liczy 108 323 mieszkańców (31 grudnia 2012) i dzieli się na dwa okręgi administracyjne (Nord i Süd), te z kolei podzielone są na dziewięć dzielnic, które podzielone są na 24 dzielnice.

Demografia | edytuj kod

Liczba ludności w kraju związkowym na dzień 31 grudnia 2017 wynosiła 681 032 mieszkańców[3][4].

W 1961 obcokrajowcy stanowili zaledwie 1% wszystkich mieszkańców kraju związkowego. W 1970 – 3,3%, a w 1980 w kraju związkowym mieszkało już 6,9% obcokrajowców. W 1990 obcokrajowcy stanowili już 10% mieszkańców landu, a w 2006 – 12,4%.

Polityka | edytuj kod

Władza ustawodawcza należy w Bremie do Bürgerschaft (dosłownie: Mieszczaństwo), lokalnego parlamentu odpowiadającego landtagom dużych krajów związkowych, którego członkowie są wybierani w dwóch okręgach Brema i Bremerhaven na cztery lata w pięcioprzymiotnikowych wyborach (powszechne, równe, bezpośrednie, wolne i tajne, wedle art. 75 BremLV – Konstytucji Krajowej Bremy). 66 spośród 67 wybieranych na terenie miasta Brema posłów należy jednocześnie do rady miejskiej (przy ich wyborze obowiązuje inna ordynacja, uwzględniająca głosy wszystkich obywateli Unii Europejskiej zamieszkałych w Bremie). Poza tym władza ustawodawcza jest sprawowana bezpośrednio przez lud, który może rozstrzygać w referendach.

Władzę wykonawczą w Bremie sprawuje senat, odpowiadający rządom krajowym, na czele rządu stoi prezydent senatu.

Szczególne stosunki panują między dwoma miastami – gminami miejskimi (Stadtgemeinde) tworzącymi kraj związkowy, Bremą i Bremerhaven. Bremerhaven posiada bardzo szeroki zakres swobód, jego status miasta nie wymaga akceptacji Bürgerschaftu, ponadto posiada kompetencje w sprawach edukacji i policji, w Niemczech w zasadzie przysługujące krajom związkowym.

Od lat w prasie i w wypowiedziach polityków szczebla federalnego sugeruje się połączenie kilku północnoniemieckich krajów związkowych, przede wszystkim zaś likwidację kraju związkowego Brema, na przykład poprzez połączenie z Dolną Saksonią. W samej Bremie pomysł nie jest przyjmowany entuzjastycznie.

Gospodarka | edytuj kod

Swoje fabryki maja tutaj m.in.: Daimler AG, Airbus, Kraft Foods Group.

Transport | edytuj kod

Transport drogowy | edytuj kod

Przez teren kraju związkowego przebiegają cztery autostrady: A1, A27, A270 oraz A281. Brema jako pierwszy kraj związkowy w Niemczech wprowadziła 9 kwietnia 2008 ograniczenie szybkości do 120 km/h na autostradach przebiegających przez teren landu[5]. W innych częściach Niemiec limity prędkości na autostradach nie obowiązują.

Transport lotniczy | edytuj kod

W landzie znajdują się dwa lotniska. Międzynarodowy Port lotniczy Brema w dzielnicy Neustadt oraz lotnisko Bremerhaven w dzielnicy Fischereihafen.

Transport morski | edytuj kod

Port Brema-Bremerhaven, to po Hamburgu drugi pod względem ilości przeładunków port morski Niemiec.

Przypisy | edytuj kod

  1. Bevölkerungsstand und Bevölkerungsbewegung im Oktober 2011 (niem.). statistik.bremen.de, 2012-02-19. [dostęp 2012-03-25].
  2. Protokół 46. posiedzenia Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
  3. Bremen Zensus Infosystem, www.statistik-bremen.de [dostęp 2019-06-29] [zarchiwizowane z adresu 2015-06-19]  (niem.).
  4. Statistisches Landesamt Bremen
  5. Koniec szaleństw na autobahnie. W: Motoryzacja [on-line]. Interia.pl, 10 kwietnia 2008.

Bibliografia | edytuj kod

  • Statistisches Landesamt Bremen, Brema
Kontrola autorytatywna (kraj związkowy Niemiec):
Na podstawie artykułu: "Brema (kraj związkowy)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy