Broń pneumatyczna


Broń pneumatyczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Walther CP99 - pneumatyczna wersja pistoletu samopowtarzalnego Walther P99

Broń pneumatycznabroń wykorzystująca energię sprężonego gazu (powietrza atmosferycznego bądź dwutlenku węgla) jako siły napędowej pocisku. W momencie wystrzału sprężony gaz przekazuje pociskowi część swojej energii. Według Art. 8 Ustawy o Broni i Amunicji[1]: "W rozumieniu ustawy bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J."

Po zmianach w polskiej Ustawie o Broni i Amunicji od 1 stycznia 2004 wiatrówki o energii wylotowej pocisku nie większej niż 17 J nie wymagają pozwolenia na posiadanie broni, ani nie podlegają obowiązkowi rejestracji.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kancelaria SejmuK.S. RP Kancelaria SejmuK.S., Internetowy System Aktów Prawnych, isap.sejm.gov.pl [dostęp 2016-09-05] .
Na podstawie artykułu: "Broń pneumatyczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy