Brodawka większa dwunastnicy


Brodawka większa dwunastnicy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Brodawka większa dwunastnicy – obraz endoskopowy

Brodawka większa dwunastnicy, brodawka Vatera (łac. papilla duodeni major, papilla Vateri) – miejsce, w którym żółć i sok trzustkowy dostają się do dwunastnicy. Jest to małe, bańkowate uwypuklenie wnętrza dwunastnicy, w którym przewód żółciowy wspólny i przewód trzustkowy łączą się, tworząc krótkie rozszerzenie – bańkę wątrobowo-trzustkową, inaczej uchyłek Vatera (łac. ampula hepatopancreatica, diverticulum Vateri)[1][2][3].

Zaopatrzona jest w zwieracz Oddiego, który bywa przecinany (tzw. papillotomia), aby umożliwić wydostanie się kamieni żółciowych z przewodu żółciowego wspólnego. Przez brodawkę Vatera podaje się również kontrast, celem uwidocznienia dróg żółciowych i przewodu trzustkowego w trakcie badania zwanego endoskopową cholangiopankreatografią wsteczną (tzw. badanie ECPW lub angielski skrót ERCP).

Przypisy | edytuj kod

  1. Bochenek i Reicher 2018 ↓, s. 224.
  2. Bochenek i Reicher 2018 ↓, s. 299.
  3. Bochenek i Reicher 2018 ↓, s. 314.

Bibliografia | edytuj kod

  • AdamA. Bochenek AdamA., MichałM. Reicher MichałM., Anatomia człowieka. Tom II. Trzewa, wyd. X, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018, ISBN 978-83-200-4501-7 .

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Brodawka większa dwunastnicy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy