Bronisław Gawron


Bronisław Gawron w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bronisław Gawron (ur. 20 maja 1938 w Piekarach Śląskich, zmarł 8 czerwca 2019 tamże[1]) – polski duchowny rzymskokatolicki, działacz społeczny, opiekun duchowy klubów AA na Śląsku m.in. w Tarnowskich Górach, Koszęcinie, Katowicach Szopienicach. Emerytowany, długoletni kapelan szpitalny oddziałów psychiatrycznych i odwykowych dla alkoholików i narkomanów w Katowicach-Szopienicach oraz Szpitala Miejskiego w Piekarach Śląskich i Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba.

Biografia | edytuj kod

Urodził się w rodzinie Wilhelma Gawrona i Łucji z d. Dziombek, jako pierwsze z piątki dzieci. W 1956 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego (dzisiaj: Akademicki Zespół Szkół) w Piekarach Śląskich i wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Już w czasie studiów interesował się psychologią, co przełożył później w swojej pracy duszpasterskiej na pomoc osobom uzależnionym i z problemami emocjonalnymi. Swoją pracę magisterską napisał z psychologii rozwojowej pod tytułem: Przeżycia moralne na tle rozwoju charakteru u młodzieży. Święcenia kapłańskie przyjął dnia 24 czerwca 1962 z rąk biskupa koadiutora Herberta Bednorza. Jego dewiza kapłańska brzmiała: Być zawsze blisko człowieka. Posługę kapłańską rozpoczął od zastępstwa wakacyjnego w rodzinnej parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Brzozowicach-Kamieniu, następnie w parafii Świętego Antoniego z Padwy w Chorzowie oraz w Ornontowicach. Pierwszą jego placówką wikariuszowską była parafia Świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika w Suszcu (1962–1965), kolejnymi zaś: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paprocanach (1965–1970), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach (1970–1973), Przemienienia Pańskiego w Katowicach (1973–1977), Świętej Marii Magdaleny w Chorzowie Starym (1977–1980). Z początku katechizował dzieci i młodzież. W 1980 roku biskup Herbert Bednorz wyznaczył go na nowego proboszcza parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Katowicach-Szopienicach z poleceniem budowy nowego kościoła. Gdy tylko wywiązał się z zadania, 28 czerwca 1987 poprosił ówczesnego biskupa Damiana Zimonia o zwolnienie go z funkcji proboszcza. Następnie, 30 sierpnia tego roku mianowano go kapelanem Szpitala Miejskiego nr 5 w Katowicach. W 1995 roku został przeniesiony do parafii Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich, gdzie pełnił również funkcję kapelana w Szpitalu Miejskim i Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich. W roku 2013 przeszedł na emeryturę i do śmierci był rezydentem Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu[1].

Ksiądz Bronisław Gawron był jednym z założycieli Piekarskiego Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich Klubu Abstynenta Piątka w Piekarach Śląskich[2]. W ruchu trzeźwościowym działał do śmierci, jako opiekun duchowy wielu klubów abstynenckich. Od wielu lat był zaangażowany w niesienie pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, podejmując przy tym współpracę z wieloma instytucjami społecznymi, kulturalnymi, kościelnymi i innymi podmiotami świadczącymi pracę na rzecz rodziny. W każdy poniedziałek prowadził poradnictwo przeciwalkoholowe i rodzinne w dwóch parafiach: Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich oraz w pierwszy i ostatni piątek miesiąca w parafii Świętego Wojciecha w Radzionkowie.

Ksiądz Gawron wspierał także członków Polskiego Związku Niewidomych w Piekarach Śląskich, a także uczestników i opiekunów Warsztatów Terapii Zajęciowej w tym mieście[1].

W 2015 roku przyznano mu tytuł Zasłużony dla miasta Piekary Śląskie Uchwały Rady Miasta Piekary Śląskie[3]. W 2017 roku otrzymał nagrodę „Przyjaciela rodziny 2017” za realizacja wsparcia na rzecz osób i rodzin przebywających na terenie miasta Piekary Śląskie, podczas konferencji „Rodzina jest najważniejsza…”, która odbyła się w Sali Sejmu Śląskiego[4].

Zmarł 8 czerwca 2019 roku w Szpitalu Miejskim w Piekarach Śląskich. Jego pogrzeb odbył się 12 czerwca br. na cmentarzu rodzinnej parafii[5].

Upamiętnienie | edytuj kod

W 2020 roku w Piekarach Śląskich z inicjatywy miasta, Stowarzyszenia KA „Piątka” odbył się II Bieg Trzeźwości oraz Marsz Nordic Walking Jego imienia[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Zmarł ks. Bronisław Gawron, katowice.gosc.pl, 10 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-11] .
  2. http://www.klubabstynenta.piekary.pl/b/historia/0 [dostęp 2017-12-16]
  3. http://www.bip.piekary.pl/?p=document&action=show&id=45208&bar_id=22560 [dostęp 2017-12-16]
  4. Rozstrzygnięcie konkursu Przyjaciel Rodziny 2017 [dostęp 2017-12-17]
  5. Parafia św. Piotra i św. Pawła w Piekarach Śląskich (Brzozowicach Kamieniu), www.piotrpawel.eu [dostęp 2019-06-12] .
  6. MOSiR Piekary Śląskie - II Bieg Trzeźwości oraz Marsz Nordic Walking im. ks. Bronisława Gawrona, www.mosir.piekary.pl [dostęp 2020-09-07] .
Na podstawie artykułu: "Bronisław Gawron" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy