Bronisława Konopacka


Bronisława Konopacka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Mieczysława i Bronisławy Konopackich na wojskowych Powązkach

Bronisława Konopacka (z domu Jakimowicz) (ur. 1 października 1884 w Juriewie-Polskim, zm. 8 sierpnia 1965 w Warszawie) – polska embriolog, członkini kobiecego komitetu wyborczego Unii Narodowo-Państwowej w 1922 roku[1].

Ukończyła studia na Wydziale Przyrodniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas nauki była asystentką prof. Emila Godlewskiego w Zakładzie Anatomii. W 1907 poślubiła Mieczysława Konopackiego i razem z nim wyjechała do Lwowa, gdzie rozpoczęła pracę w Zakładzie Histologii prowadzonym przez prof. Władysława Szymonowicza. Prowadziła prace badawcze nad rozwojem embrionalnym zwierząt w stacjach zoologicznych w Trieście, w pracowniach prof. Karla Heidera i Ferdinanda Hochstettera w Innsbrucku oraz w Villefranche sur Mer. Po wybuchu I wojny światowej i powołaniu jej męża do wojska wyjechała do Warszawy, gdzie działała w organizacjach charytatywnych. W 1916 była związana z Zakładem Histologii i Embriologii Uniwersytetu Warszawskiego, od 1920 była tam wolontariuszką. Od 1930 przez cztery lata przebywała w stacji zoologicznej w Neapolu, gdzie razem z mężem prace badawcze nad bruzkowaniem. We wrześniu 1939 zorganizowała ratowanie księgozbioru i sprzętu z płonącego Collegium Anatomicum przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 5, 25 września 1939 w drodze do pracy zginął jej mąż. Podczas okupacji pracowała w Państwowym Zakładzie Higieny oraz wykładała histologię i embriologię w działającej konspiracyjnie Szkole Zaorskiego. Po zakończeniu wojny wyjechała do Łodzi, gdzie pracowała w Zakładzie Histologii Uniwersytetu Łódzkiego, dwa lata później uzyskała tam magisterium z filozofii. Następnie powróciła do Warszawy, gdzie razem z Juliuszem Zweibaumem współorganizowała reaktywację Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, gdzie do 1951 pełniła funkcję sekretarza. Równocześnie rozpoczęła pracę w Zakładzie Histologii i Embriologii i tam obroniła pracę doktorską z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych. Od 1949 była członkiem korespondencyjnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. W 1950 otrzymała veniam legendi na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1952 pełniła funkcję kierownika Zakładu Histologii Wydziału Weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Zmarła w 1965, spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. A8 – IV – 1/2)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Obywatelki! [Inc.:] 5-go listopada stajemy do urny wyborczej! [...] [1922].
  2. dane biograficzne, Sejm Wielki.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Bronisława Konopacka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy