Brooklyn


Na mapach: 40°37′29″N 73°57′08″W/40,624722 -73,952222

Brooklyn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz jednocześnie hrabstwo w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings County. W 2019 roku liczył ok. 2 559 903 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku[4].

Wcześniej Brooklyn był oddzielnym miastem (do 1898 r.), rozwinął się z małej osady położonej nad East River, którą założyli Holendrzy, nazywając ją „Breuckelen” (od miasta w Holandii o nazwie Breukelen).

Hrabstwo Kings, pokrywające się granicami z Brooklynem, jest hrabstwem z największą liczbą mieszkańców w USA. Zostało tak nazwane na cześć króla angielskiego Karola II.

Brooklyn bywa nazywany miastem drzew albo też miastem domów. Bierze się to z tego, że dzielnica ta jest „sypialnią” dla mieszkańców, którzy pracują na Manhattanie, a na Brooklynie mieszkają. Natomiast „miasto drzew” wzięło się z dużej liczby parków znajdujących się w tej dzielnicy.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Brooklyn jest położony w zachodniej części Long Island. Granicę lądową posiada jedynie z Queens na płn.-wsch. Najbardziej na zachód położony jest akwen Newtown Creek, przez który przechodzą mosty im. Kościuszki i Pułaskiego, wpada on do East River. Najwyższym punktem Brooklynu jest Prospect Park, który mierzy 200 metrów. Powierzchnia hrabstwa wynosi około 251 km². Brooklyn posiada połączenia z:

Widok na Brooklyn Heights z Dolnego Manhattanu
Mapa z 1879

Historia | edytuj kod

Obecny Brooklyn wziął swój początek z sześciu miasteczek, które założyli Holendrzy. Były to:

 • Gravesend: założone w 1645 r. przez potomków anabaptystów na podstawie zezwolenia Holendrów.
 • Brooklyn Heights: jako „Breuckelen” założony w 1646 r., po którym dzielnica wzięła swą nazwę.
 • Flatlands: jako „Neuwe Amersfoort” założone w 1647 r.
 • Flatbush: jako „Midwout” założone w 1652 r.
 • New Utrecht: założony w 1657 r., nazwę swą wziął z miasta Utrecht w Holandii.
 • Bushwick: jako „Boswijk” założone w 1661 r.

Po pokonaniu Holendrów Anglicy połączyli osady w hrabstwo o nazwie Kings w 1664 r., które stało się częścią angielskiej kolonii Nowy Jork.

27 sierpnia 1776 r. odbyła się tu bitwa znana jako bitwa na Long Island, która była pierwszym wielkim starciem w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość. Brooklyn rozwijał się głównie dzięki wspaniałej prosperity jaka panowała w tym czasie na Manhattanie osiągając w połowie XIX w. pozycję trzeciego najbardziej zaludnionego miejsca w USA. W 1898 r. większość mieszkańców Brooklynu, który do tej pory był oddzielnym miastem, opowiedziała się za przyłączeniem do Nowego Jorku stając się jego piątą dzielnicą. Mimo tego Brooklyn zachował status hrabstwa.

Mieszkańcy | edytuj kod

Brooklyn nie jest jednolity ani etnicznie, ani jako zwarta aglomeracja. Można go podzielić na wiele części zarówno ze względu na zamożność mieszkańców, zabudowę czy przynależność etniczną. Na przykład Borough Park zamieszkuje społeczność żydowska, Bedford-Stuyvesant – Afroamerykanie, Bensonhurst – Włosi, Greenpoint – Polacy, Sunset Park – Latynosi, Brighton Beach i Sheepshead Bay natomiast Rosjanie.

Większa część Brooklynu to dzielnice mieszkaniowe. Brooklyn staje się także pierwszym miejscem pobytu dla większości imigrantów, którzy kierują swe kroki do Nowego Jorku, co sprawia że zachodzą tu ciągłe zmiany – zarówno pod względem etnicznym, jak i kulturowym.

Jednostki administracyjne Brooklynu | edytuj kod

Brooklyn dzieli się na 18 jednostek organizacyjnych (tzw. „community boards”), są to:

Gospodarka | edytuj kod

Na rynek pracy Brooklynu wpływają trzy główne czynniki: stan gospodarki Stanów Zjednoczonych i Nowego Jorku, przemieszczanie się ludności oraz pozycja tej gminy miejskiej (jednostki administracyjnej) jako zaplecza pracowniczego dla innych gmin miejskich Nowego Jorku. Około 44 procent mieszkańców Brooklynu jest zatrudnionych na terenie gminy, ale aż ponad połowa pracuje poza jej granicami. W związku z powyższym warunki ekonomiczne panujące w innych gminach miejskich Nowego Jorku – przede wszystkim na Manhattanie – mają kluczowe znaczenie dla mieszkańców Brooklynu, którzy poszukają pracy. Godnym podkreślenia jest duża międzynarodowa imigracja do Brooklynu, która generuje miejsca pracy w usługach, handlu oraz w budownictwie[5].

Kultura i sztuka | edytuj kod

Brooklyn Museum  Osobny artykuł: Brooklyn Museum.

W dzielnicy znajduje się słynne Brooklyn Museum (Muzeum w Brooklynie) – jedno z najstarszych i największych muzeów sztuki w Stanach Zjednoczonych[6]. Jego powierzchnia całkowita wynosi 52 025 m² (drugie co do wielkości muzeum w Nowym Jorku)[7]. Równie znany jest ogród botaniczny – Brooklyn Botanic Garden.

Sztuka filmowa | edytuj kod

Współpraca | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Harrington Greene: American Population Before the Federal Census of 1790. New York: 1932. zacytowana w: Ira Rosenwaike: Population History of New York. Syracuse, N.Y.: Syracuse University Press, 1972, s. 8. ISBN 0-8156-2155-8.
 2. New York State Department of Economic Development.
 3. Population Estimates as of July 1, 2007 by U.S. Census Bureau.
 4. U.S. Census Bureau QuickFacts: Kings County (Brooklyn Borough), New York, www.census.gov [dostęp 2020-04-21]  (ang.).
 5. Brooklyn Information (ang.). Sublet.com. [dostęp 2013-02-01].
 6. Brooklyn Museum: About: About the Museum (ang.). [dostęp 2012-10-15].
 7. Simon Spelling w: Nymag.com: Brooklyn Museum – Profile (ang.). [dostęp 2012-10-15].
 8. Gdynia – Wszystko o Gdyni – Gdynia Europejska.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (borough of New York City):
Na podstawie artykułu: "Brooklyn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy