Browar Louisa Friese przy ul. Garncarskiej w Poznaniu


Na mapach: 52°24′22,1″N 16°55′17,7″E/52,406139 16,921583

Browar Louisa Friese przy ul. Garncarskiej w Poznaniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Browar Louisa Friese przy ul. Garncarskiej w Poznaniu – nieistniejący browar usytuowany przy ul. Garncarskiej na obszarze centrum Poznania.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1874 roku, niedługo po utworzeniu ulicy Garncarskiej (niem. Töpfergasse) Louis Friese kupił od Augusta Hüppe parcelę przy ul.Święty Marcin 34 (obecnie nr 63) sięgającą aż do ul. Garncarskiej. Jeszcze w tym samym roku, na tyłach działki przy ul. Garncarskiej, wraz z piwowarem Augustem Thiele postawił budynek browaru mieszczący m.in. suszarnię i warzelnię, a w piwnicach urządzono lodownię i leżakownie. W 1880 roku przy browarze powstał budynek mieszkalny, później zaadaptowany na biura przedsiębiorstwa. Powstała też kamienica przy ul. św. Marcin, oba budynki zachowane są do dziś. W 1884 roku browar należał tylko do Louisa Friese, który zmarł w październiku tego roku i właścicielem została jego żona Wanda, z domu Wismach. Od 1891 roku produkcję prowadził poznański kupiec Samuel Peiser. Następnie browar dzierżawił piwowar Heliodor Sieg[1].

W 1906 posesję zakupił inż. Stanisław Hendinger i otworzył tutaj przedsiębiorstwo instalacyjne i budowlano-blacharskie. Po I wojnie światowej w roku 1919 właścicielem nieruchomości stał się kupiec Marian Domagalski, który w tym miejscu do wybuchu II wojny światowej prowadził wytwórnię: koncentratów esencji owocowych, olejków eterycznych i barwników spożywczych. Po wojnie wraz z synem Henrykiem Rogerem Domagalskim jako spółka „M.Domagalski i Ska” ponownie uruchomili produkcję wytwarzanych poprzednio artykułów[1].

W 1950 roku przymusowy zarząd nad przedsiębiorstwem objęła Wielkopolska Wytwórnia Produktów Zielarskich, która rozpoczęła wytwarzanie esencji, ekstraktu tymiankowego, syropów malinowych i wiśniowych oraz oleju rycynowego. Obecnie nieruchomość jest własnością Poznańskich Zakładów Zielarskich „Herbapol”, które produkują soki, tabletki i zawiesiny[1].

Architektura | edytuj kod

Budynek fabryczny wybudowany został w stylu łuków odcinkowych (niem. Segmentenbogenstil). Budynek biurowy posiada formy architektoniczne odwołujące się do renesansu, natomiast kamienica frontowa przy ul. św. Marcin formy neorenesansowe[1].

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Wydawnictwo miejskie Posnania, Kronika Miasta Poznania - Budownictwo przemysłowe, nr 3-2012, Browar przy ul. Garncarskiej i jego historia, Aleksandra Dolczewska, s. 129-139, ISSN 0137-3552. 
Na podstawie artykułu: "Browar Louisa Friese przy ul. Garncarskiej w Poznaniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy