Brylantowa ręka


Brylantowa ręka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brylantowa ręka (tyt. oryg. Бриллиантовая рука) – radziecka komedia kryminalna z 1969 roku, w reżyserii Leonida Gajdaja.

Opis fabuły | edytuj kod

Skromny ekonomista z instytutu projektowego GIPROryba - Siemion Siemionowicz Gorbunkow wyjeżdża statkiem na wycieczkę zagraniczną. W jednym z miast w jakimś kraju, przypominającym Turcję, ulega wypadkowi i doznaje zwichnięcia ręki. Gips, który posłuży do unieruchomienia ręki zostaje wypełniony biżuterią przez ludzi "Szefa", który zajmuje się przemytem kosztowności do Rosji. Gorbunkow informuje władze o zawartości gipsu i bierze udział jako przynęta w operacji milicyjnej celem przyłapania przemytników na gorącym uczynku, ale zanim dojdzie do ujęcia zbrodniarzy Gorbunkow sam będzie musiał się z nimi zmierzyć.

W filmie złamano pewne taboo radzieckiego kina: po raz pierwszy śmiano się z działalności organów MSW oraz po raz pierwszy na ekranie wykonano striptease (wyk. Swietłana Swietliczna).

Film został nakręcony na podstawie autentycznych kronik kryminalnych z prasy radzieckiej. Sceny "zagraniczne" do filmu kręcono w Baku, które zostało "ucharakteryzowane" na miasto tureckie. Film należał do największych sukcesów kasowych kina radzieckiego. W pierwszym roku wyświetlania obejrzało go 76,7 mln widzów.

W 1970 reżyser i odtwórca głównej roli zostali uhonorowani Nagrodą Państwową ZSRR.

W filmie po raz pierwszy zabrzmiały piosenki "Wyspa pecha" (wyk. Andriej Mironow), "Pieśń o zającach" (wyk. Jurij Nikulin) oraz "Pomóż mi" (wyk. Aida Wiediszczewa) które zdobyły dużą popularność.

Obsada | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Brylantowa ręka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy