Brzęczek (rzeka)


Brzęczek (dopływ Piławy) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Brzęczek (rzeka)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brzęczek (niem. Klinkenbach) – potok górski w Polsce w woj.dolnośląskim w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich i na Przedgórzu Sudeckim.

Spis treści

Przebieg i opis | edytuj kod

Górski potok, o długości około 9,6 km,lewy dopływ Piławy[2], należący do dorzecza Odry[3], zlewiska Morza Bałtyckiego. W części źródliskowej składa się z kilku potoków, których źródła położone są na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich[1]. Główny potok wypływa ze źródła położonego na wysokości około 675 m n.p.m., pomiędzy Żebrakiem i Kopistą[1]. Źródło drugiego potoku położone jest na wysokości około 640 m n.p.m. na północno-wschodnim zboczu Korczaka, w rejonie przełęczy Trzy Buki, a źródło trzeciego położone jest na wysokości około 570 m n.p.m., najbardziej na północ, pomiędzy Błyszczem a Wroną w Dolinie Wapiennej[1]. Wszystkie trzy potoki spływają zalesionymi, stromymi, wąskimi, krętymi i głęboko wciętymi w zbocza dolinami w kierunku północno-wschodnim. U północno-wschodniego podnóża Gór Sowich, na linii sudeckiego uskoku brzeżnego na wysokości 400 m n.p.m., potoki opuszczają obszar Parku Krajobrazowego i wpływają na otwarty teren Obniżenia Podsudeckiego i płyną w kierunku zachodnich obrzeży Bielawy, gdzie łączą się w jeden potok[1]. W środkowym i dolnym biegu potok płynie rozległą równiną przez łąki i pola uprawne do ujścia do Piławy,do której uchodzi na wysokości około 255 m n.p.m., w Dzierżoniowie[1]. Zasadniczy kierunek biegu potoku jest północno-wschodni. Jest to potok górski odwadniający północno-wschodni fragment zboczy Gór Sowich. Potok w górnym biegu dziki w środkowym i dolnym biegu częściowo uregulowany. W okresach wzmożonych opadów i wiosennych roztopów stwarza poważne zagrożenie powodziowe. Kilkukrotnie występował z brzegów podtapiając przyległe miejscowości. W dolnym biegu wschodniego potoku wypływającego spod Korczaka przed ujściem do potoku głównego na zachodnim obrzeżu Bielawy wykonano Jezioro Bielawskie[1]. Najładniejsza jest środkowa Dolina Kamienna, którą płynie główny środkowy potok Brzęczek, zbocza doliny miejscami przechodzą w małe urwiska skalne.

Dopływy | edytuj kod

Miejscowości położone nad potokiem | edytuj kod

Zobacz | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 77. ISBN 83-85773-12-6.
  2. Wykaz wód płynących str.12
  3. Dorzecze Odry

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Brzęczek (rzeka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy