Buckinghamshire


Na mapach: 51°46′N 0°48′W/51,766667 -0,800000

Buckinghamshire w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Buckinghamshirehrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie South East England, położone w pobliżu Londynu.

Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 1874 km², a administracyjnego – 1565 km². Jako hrabstwo ceremonialne Buckinghamshire liczy 754 100 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 505 300[1]. Ośrodkiem administracyjnym hrabstwa jest Aylesbury. Największym miastem jest Milton Keynes, powstałe jako jedno z tzw. "nowych miast" (new town) w latach 60. XX wieku, administracyjnie należące jednak do osobnej jednostki. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są High Wycombe, Amersham oraz Chesham. Historyczną stolicą hrabstwa było Buckingham.

Przez Buckinghamshire przebiega pasmo wzgórz Chiltern Hills, uznane za obszar o wybitnym pięknie naturalnym (Area of Outstanding Natural Beauty).

Na terenie hrabstwa leży posiadłość Bletchley Park, która podczas II wojny światowej była siedzibą brytyjskich kryptologów, pracujących dla Rządowej Szkoły Kodów i Szyfrów.

Na północy Buckinghamshire graniczy z hrabstwem Northamptonshire, na północnym wschodzie z Bedfordshire, na wschodzie z Hertfordshire, na południowym wschodzie z Wielkim Londynem, na południu z Berkshire a na zachodzie z Oxfordshire.

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład hrabstwa wchodzą cztery dystrykty. Jako hrabstwo ceremonialne Buckinghamshire obejmuje dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority).

  1. South Bucks
  2. Chiltern
  3. Wycombe
  4. Aylesbury Vale
  5. Milton Keynes (unitary authority)

Przypisy | edytuj kod

  1. Table P04 2011 Census: Usual resident population by five-year age group, local authorities in England and Wales (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2012-07-24].

Bibliografia | edytuj kod

  • Buckinghamshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-11-28].
Kontrola autorytatywna (hrabstwo ceremonialne):
Na podstawie artykułu: "Buckinghamshire" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy