Bud Luckey


Bud Luckey w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

William Everett Bud Luckey (ur. 28 lipca 1934 w Billings, zm. 24 lutego 2018 w Newtown) – amerykański animator filmowy, rysownik, projektant i aktor głosowy.

Podczas wojny koreańskiej służył w amerykańskim lotnictwie, później został artystą-ilustratorem, ukończył Chouinard Art Institute[1]. W 1961 pracował jako animator przy serialu animowanym The Alvin Show, w latach 60. był dyrektorem artystycznym i producentem Guild, Bascom & Bonfigli Agency w San Francisco. W 1966 otrzymał Nagrodę Clio. W latach 70. napisał i animował wiele krótkometrażówek dla Ulicy Sezamkowej, często również użyczając w nich głosu. W 1977 pracował przy produkcji filmu animowanego The Mouse and His Child Charlesa Swensona i Freda Wolfa. W 1992 rozpoczął pracę w studiu filmów animowanych Pixar jako animator i projektant postaci, pracował m.in. przy filmie Toy Story, w której stworzył postać Chudego, oraz przy filmach Dawno temu w trawie, Potwory i spółka, Gdzie jest Nemo?, Auta, Ratatuj, WALL·E, Odlot i dwóch kontynuacjach Toy Story. W 2003 wyreżyserował krótkometrażowy film Boundin' nagrodzony Annie i nominowany do Oscara.

Przypisy | edytuj kod

  1. Animator & Voice Actor Bud Luckey Dies Age 83 | Animation Magazine, www.animationmagazine.net [dostęp 2018-03-07]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Bud Luckey" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy