Budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu


Na mapach: 53°01′13,25″N 18°34′17,04″E/53,020347 18,571400

Budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu – zabytkowa siedziba głównej biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spis treści

Lokalizacja | edytuj kod

Biblioteka znajduje się w zachodniej części miasta, w dzielnicy Bielany, na terenie Miasteczka Uniwersyteckiego, przy ul. Gagarina 13.

Historia | edytuj kod

Budynek powstał w 1972 roku według projektu Witolda Benedeka na potrzeby Głównej Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która do czasu jego powstania mieściła się w gmachu przy ul. Chopina 12/18[1]. Wraz z rektoratem i aulą tworzy on reprezentacyjną część większego kompleksu – Miasteczka Akademickiego, wybudowanego w związku z uczczeniem 500-lecia urodzin patrona uczelni Mikołaja Kopernika[2][3].

W 2020 roku gmach biblioteki został objęty ochroną konserwatorską jako element historycznego układu urbanistycznego Miasteczka Uniwersyteckiego[4][5].

 Osobny artykuł: Fontanna przed Biblioteką Główną UMK w Toruniu.

Architektura | edytuj kod

Budynek powstał w stylu powojennego modernizmu. Jego układ przestrzenno-funkcjonalny oparty jest w całości na zasadzie zlokalizowania magazynów w środku rzutu trzech najniższych kondygnacji. Natomiast dwie wyższe kondygnacje przeznaczone zostały na czytelnię główną i profesorską oraz zbiory specjalne. Zadbano także o ich doświetlenie przez patio wewnętrzne i świetliki dachowe. Nowością na owe czasy było zautomatyzowanie systemu wypożyczania książek oraz rezerwacji miejsc w czytelniach biblioteki[6].

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Historia Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu - Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, www.bu.umk.pl [dostęp 2018-06-10]  (pol.).
  2. Wyborcza.pl, torun.wyborcza.pl [dostęp 2018-06-10] .
  3. JW WebJ.W. Development JW WebJ.W., Toruń, Atrakcje Torunia, Przewodnik po Toruniu, Zwiedzanie Torunia z przewodnikiem, Przewodnicy miejscy Toruń przewodnik miejski Informacja turystyczna, Zabytki Torunia i kujawsko-pomorskiego, Muzea, Historia, Pierniki toruńskie, Twierdza Toruń, www.turystyka.torun.pl [dostęp 2018-06-10]  (pol.).
  4. Konserwator - Rejestr zabytków nieruchomych, www.torun.wkz.gov.pl [dostęp 2017-05-30]  (ang.).
  5. Kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Peerelowski zabytek wysokiej klasy - plus.nowosci.com.pl, plus.nowosci.com.pl [dostęp 2020-02-23]  (pol.).
  6. BogdanB. Popławski BogdanB., Budowa miasteczka uniwersyteckiego w Toruniu, Warszawa - Toruń 1970 .
Na podstawie artykułu: "Budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy