Budynek dawnej plebanii w Łęcznej


Na mapach: 51°18′18,936″N 22°53′04,697″E/51,305260 22,884638

Budynek dawnej plebanii w Łęcznej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Budynek dawnej plebanii w Łęcznej – drewniany budynek dawnej plebanii w Łęcznej zbudowany około 1858 roku przez księdza proboszcza Bolesława Wrześniewskiego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Budynek został zbudowany około 1858 roku przez księdza proboszcza Bolesława Wrześniewskiego, z przeznaczeniem na plebanię. W 1920 roku nabył go Wacław Kopiński, pierwszy po odzyskaniu niepodległości burmistrz Łęcznej. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków 15 grudnia 1983 r.[1]

Architektura | edytuj kod

Budynek drewniany, jednokondygnacyjny na wysokiej podmurówce (suterena), podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem, z trzema gankami oraz tarasem od strony południowej. Nakryty dachem dwuspadowym z wystawkami w połaciach. Zarówno wystawki, jak i szczyty ozdobione krzyżulcami ze sterczynami. Ściany drewniane konstrukcji zrębowej od wewnątrz tynkowane, od zewnątrz szalowane z elementami dekoracji laubzegowej oraz detalami wystroju o cechach stylu szwajcarskiego[1].

Rozkład pomieszczeń:

  • Suterena: jeden pokój, pięć pomieszczeń kuchennych, dwie piwnice i spiżarnia.
  • Parter: siedem pokoi, przedpokój.
  • Poddasze: dwa pokoje.

Otoczenie | edytuj kod

Budynek wraz z klombem, studnią z pompą żeliwną i drzewostanem przed budynkiem, a także pozostałością ogrodzenia od strony placu kościelnego został wpisany do rejestru zabytków 15 grudnia 1983 r. Na terenie posesji znajduje się dawny spichlerz z głęboką piwnicą (dawniej lodownią)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Powiat Łęczyński - Kościół św. Marii Magdaleny w Łęcznej. (pol.). [dostęp 2015-04-08].
Na podstawie artykułu: "Budynek dawnej plebanii w Łęcznej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy