Budzień


Na mapach: 53°37′03″N 14°41′19″E/53,617500 14,688611

Budzień w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Budzień (do 1945 niem. Schutzendorf) – osada w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Położona na skraju Doliny Dolnej Odry i Równiny Goleniowskiej, w Puszczy Goleniowskiej, ok. 0,5 km od drogi nr 112, łączącej Modrzewie ze Stepnicą, i 7 km na południowy wschód od samej Stepnicy, obecnie ok. 105 mieszkańców.

Historia | edytuj kod

Osada została założona w roku 1787 w ramach tzw. kolonizacji fryderycjańskiej przez Fryderyka II, króla Prus, na planie ulicówki. Koloniści pochodzili z Pomorza oraz Brandenburgii. Znajdowało się tutaj ok. 24 gospodarstw, szkoła i stodoły. W 1825 roku pożar zniszczył część wsi, w tym szkołę. W latach 30. XX wieku odbudowano szkołę, wzniesiono kaplicę i założono cmentarz. W 1928 roku osada liczyła sobie 164 mieszkańców.[potrzebny przypis]

W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa szczecińskiego.

Według danych z 31 grudnia 2009 r. osadę zamieszkiwało 110 osób[1].

Charakter i zabudowa | edytuj kod

Obecnie osada zachowała charakter ulicówki. Zabudowa pochodzi prawie w całości z początków XX wieku, są to w większości 2-budynkowe zagrody, rzadko urozmaicone obecnością stodół. Polna droga prowadząca do wsi obsadzona jest topolami i klonami. We wsi zachował się XIX-wieczny cmentarz poewangelicki, położony przy drodze dojazdowej, mocno zatarty, z fragmentami starodrzewu oraz nagrobków. Okolice wsi to ciekawe tereny bagienne, nieopodal przepływa rzeka Krępa i znajduje się rezerwat przyrody Wilcze Uroczysko. Ok. 3 km na północ znajduje się leśniczówka Olszanka, zaś 2 km na południe osada Gaje, należąca do sołectwa Budzień, położona tuż nad Krępą, w Puszczy Goleniowskiej, znajduje się tam dawna leśniczówka. W samej miejscowości znajduje się Kanał Królewski o długości kilku kilometrów, popularny wśród kajakarzy i wędkarzy, którzy organizują tutaj swoje zawody (koło „Okoń” z Goleniowa). Okoliczne tereny puszczańskie mają doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, zaś tereny na zachód i południe do ekoturystyki na terenach bagiennych. Na północ od Budzienia, w Świbnie, znajduje się Ośrodek Edukacji Leśnej, ścieżka dydaktyczna oraz wiata i miejsce na ognisko.

Okolica | edytuj kod

Okoliczne miejscowości: Stepnica, Bogusławie, Kąty, Święta

Przypisy | edytuj kod

  1. Maciej Herman: Plan Odnowy Miejscowości Budzień na lata 2010-2017, s. 7. (Załącznik nr 2 do Uchwały Nr XXX/304/2010 Rady Gminy Stepnica z dnia 23 lipca 2010 r. ws. zatwierdzenia POM)
Na podstawie artykułu: "Budzień" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy