Bukovec (Góry Izerskie)


Na mapach: 50°48′52″N 15°21′29″E/50,814444 15,358056

Bukovec (Góry Izerskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Bukowiec – widok od strony osady Izerka

Bukowiec (czes. Bukovec, niem. Buchberg) – wzniesienie o wysokości 1005 m n.p.m., w północno-środkowych Czechach, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, we wschodniej części Gór Izerskich, na wschód od czeskiej osady Izerka[1].

Opis | edytuj kod

Bukowiec jest wyraźnym wzniesieniem w kształcie stożka ze stromymi zboczami. Wzniesienie zbudowane jest z trzeciorzędowych bazaltów, które przebiły granit karkonoski, budujący większą część czeskich Gór Izerskich. Bazalty tworzą skałki na szczycie i niewielkie gołoborze. Na południowo-wschodnim zboczu istniał kiedyś niewielki kamieniołom, obecnie obszar ten został ogłoszony rezerwatem przyrody (přírodní rezervace) o pow. 30 ha, z rozległymi górskimi bukowymi, mieszanymi i iglastymi lasami oraz obfitą leśną i łąkową florą. Przez rezerwat przechodzą dwie gałęzie ścieżki dydaktycznej. Bukowiec jest jednym z najwyżej położonych wzniesień bazaltowych w Europie. W wyrobisku opuszczonego kamieniołomu można obserwować słupy bazaltowe. Na bazaltowym podłożu występuje bogata flora z wieloma ciekawymi gatunkami roślin. Niektóre z nich, to: wawrzynek wilczełyko, arnika górska, jastrzębiec pomarańczowy, niebielistka trwała[2].

Z wierzchołka rozległe widoki na Góry Izerskie i zachodnią część Karkonoszy.

Ścieżka dydaktyczna | edytuj kod

Na Bukowiec prowadzi ścieżka dydaktyczna o długości 6 km. Posiada 18 tablic, obejmuje również torfowisko Izerki[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Jizerské hory a Frýdlantsko. Soubor turistických map 1:50 000. Klub českých turistů, Praha, 1 výdání, 1994, aktualizovaný dotisk 1997
  2. Průvodce po Čechách Moravě a Slezsku. Svazek 3. Jizerské hory. SOUKUP & DAVID – spol. s.r.o. nakladelství a vydavatelství, Praha, 1 výdání, 1994, ​ISBN 80-901517-4-4
Na podstawie artykułu: "Bukovec (Góry Izerskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy