Bukowa (dopływ Bugu)


Bukowa (dopływ Bugu) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 23 wrz 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bukowarzeka, lewobrzeżny dopływ Bugu[2] o długości 24,78 km[3].

Rzeka płynie w województwie lubelskim. W górnym biegu płynie z zachodu na wschód, by rejonie Smoligowa skręcić na północny wschód, a następnie na północ. Poniżej ujścia Kacapskiego Rowu (największego dopływu) rzeka kieruje się na wschód i w Kosmowie uchodzi do Bugu na 567,2 km jego biegu. Jej odpływ nie jest kontrolowany.

Dolina rzeki jest słabo wykształcona, podmokła i pocięta rowami[4]. Dorzecze Bukowej obejmuje 198,4 km², głównie w obrębie Kotliny Hrubieszowskiej, tylko peryferiami wchodząc na Grzędę Sokalską[5]. Dorzecze jest asymetryczne z dobrze rozwiniętym skrzydłem lewym.

Według Raportu WIOŚ rzeka w 2008 roku prowadziła wody w IV klasie czystości m.in. ze względu na liczbę bakterii coli oraz zawiesinę ogólną[potrzebny przypis].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Bukowa na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2018-01-23].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 26. [dostęp 2018-01-23].
  3. Bukowa na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2018-01-23].
  4. Podział Hydrograficzny Polski, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Wydawnictwo Geologiczne; Warszawa, 1983
  5. Kondracki J., Geografia regionalna Polski. Warszawa: PWN, 2002
Na podstawie artykułu: "Bukowa (dopływ Bugu)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy