Bukownica (powiat ostrzeszowski)


Na mapach: 51°28′08″N 18°02′57″E/51,468889 18,049167

Bukownica (powiat ostrzeszowski) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bukownicawieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Grabów nad Prosną.

Nazwa | edytuj kod

Nazwa wywodzi się od polskiej nazwy drzewa Buk.

W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizownej formie villa Bucownitz Marschalconis[1][2].

Do 1939 roku nosiła niemiecką nazwę Buchen, a do 1943 Buchenitz.

Historia | edytuj kod

Pierwsze wzmianki o pochodzą z 1294 roku. Wielkopolski Kodeks Dyplomatyczny podaje, że właśnie tego roku w Uniejowie, arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka przekazał wieś Trzebisławowi, synowi Wiesława. W 1294 roku Bukownica otrzymała świeckie prawa wiejskie, a w XVIII wieku była niewielkim ośrodkiem płóciennictwa chałupniczego. Murowany kościół pochodzi z 1721 roku. Odbudowany w 1776 po pożarze, a w 1863 otrzymał neogotyckie wieże. Mieszkańcy Bukownicy brali czynny udział w powstaniu Wielkopolskim, a w czasie II wojny światowej działał tu pluton Armii Krajowej. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa kaliskiego. Za panowania królów była miejscowością królewską, czyli oddawała pieniądze z pańszczyzny królowi a nie szlachcicowi.

Bukownica to jedna z najlepiej prosperujących miejscowości w regionie gminy Grabów. Miejscowość ta posiada dwa zespoły sportowe: Towarzystwo Gimnastyczne Sokół oraz LZS Bukownica, w skład której wchodzi zespół piłkarski oraz drużyna lekkoatletyczna, którego członkiem jest wielokrotny mistrz Polski weteranów Marian Świtoń. Co roku od 15 lat w Bukownicy organizowany jest Ogólnopolski Bieg Sokoła, który zyskał już swoją markę jako świetnie zorganizowany. W roku 2006 zyskał miano Międzynarodowego ponieważ wystartowało w nim dwóch zawodników z Białorusi i Kenii. Jedyna wioska w okolicy, która stawiała opór niemieckiej rzeszy aż do rozstrzelania w 1942 roku kilku mieszkańców (nie można dokładnie określić liczby) tej miejscowości za przeciwstawianiu się okupantowi.

Przypisy | edytuj kod

  1. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
  2. H. Markgraf, J. W. Schulte, "Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis", Breslau 1889
Na podstawie artykułu: "Bukownica (powiat ostrzeszowski)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy