Bulwar Nadmorski w Gdyni


Na mapach: 54°30′32,0″N 18°33′13,0″E/54,508889 18,553611

Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Bulwar Nadmorski w Gdyni) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Niewielkie betonowe molo „Gdyńskie Rybki”

Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego – znajduje się w centrum Gdyni, swój początek ma przy plaży w Śródmieściu i rozciąga się na długości ponad 1,5 km pomiędzy linią brzegową Zatoki Puckiej a wzgórzem Kamiennej Góry i Kępą Redłowską, mając swój koniec przy plaży w Redłowie. Oprócz funkcji rekreacyjnych bulwar pełni także rolę falochronu zabezpieczającego stromy brzeg przed działaniem sztormów.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsza promenada dla spacerujących w miejscu dzisiejszego bulwaru powstała w latach 20. XX wieku jako piaszczysta ścieżka na niewielkim nasypie, przy której stał budynek łazienek[1]. Na początku lat 30. XX wieku w ramach robót publicznych, przy których zatrudniano bezrobotnych masowo przybywających do nowo budowanej Gdyni, umocniono stok Kamiennej Góry, gdzie posadzono drzewa oraz zbudowano schody. Umocnienie drogi nastąpiło w połowie lat 30. XX wieku: powstała wówczas betonowa opaska, przypominająca tę dzisiejszą, jednak jej wysokość wynosiła zaledwie 80 cm. Natomiast między nią a zboczem Kamiennej Góry na szerokości kilku metrów ciągnęła się żwirowa droga. W takim stanie bulwar przetrwał II wojnę światową aż do 1949, kiedy to został zniszczony przez sztorm.

W 1958 w Gdyni powstał „Społeczny Komitet Budowy Bulwaru Nadmorskiego”, którego działalność zaowocowała oddaniem w 1969, w czasie obchodów Dni Morza, nowego Bulwaru Nadmorskiego. W takiej postaci istnieje on do dziś.

Na początku XXI w. przeprowadzono refulację plaży centralnej w Gdyni, którą powiększono w kierunku zarówno wschodnim, jak i południowym, osłaniając bulwar. Wcześniej bulwar na całej swojej długości graniczył bezpośrednio z morzem, zabezpieczony jedynie głazami minimalizującymi działanie fal. Po powiększeniu plaży zamontowano schody pozwalające przejść bezpośrednio z bulwaru na plażę.

W 2005 w ramach modernizacji bulwaru powstał tu budynek restauracji „Barracuda” według projektu architektów z Politechniki Gdańskiej.

Pomniki | edytuj kod

W ciągu bulwaru znajduje się kilka charakterystycznych pomników, takich jak:

  • Gdyńskie Rybki – odlew z metalu autorstwa Adama Smolany, przedstawiający trzy ryby, znajdujący się przy wejściu na plażę centralną;
  • Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę – kamienna rzeźba ukazująca kobietę wkraczającą do morza;
  • Powrót do domu (tzw. „małe rybki”) – kopia rzeźby stojącej dziś w budynku Urzędu Miasta, znajduje się ona na końcu bulwaru przy zejściu na plażę w Redłowie. Przedstawia ona dwa łososie, powracające do rzek. Jest to dar od mieszkańców siostrzanego miasta Gdyni – Seattle. Została wykonana przez amerykańską artystkę Louise McDowell, a ufundowało ją Seattle - Gdynia Sister City Association.

Ciekawostki | edytuj kod

  • W 2003 podczas 61. Tour de Pologne bulwar Nadmorski był jednym z najciekawszych fragmentów I etapu ze względu na przepiękny widok ścigających się kolarzy na tle morza.
  • Na bulwarze znajduje się kilkumetrowe betonowe molo, które szczególnie upodobali sobie nie tylko spacerowicze, ale przede wszystkim gdyńskie łabędzie, dokarmiane w zimę przez spacerowiczów.
  • Prowadząc nawigację terrestryczną na Zatoce Gdańskiej, bulwar wraz z górującym nad nim krzyżem na Kamiennej Górze jest bardzo charakterystycznym obiektem lądowym, zwłaszcza w porze nocnej, gdy oba miejsca są doskonale oświetlone.

Przypisy | edytuj kod

  1. Nieliczni turyści i kary za paradowanie w stroju kąpielowym. Tak kiedyś wyglądały gdyńskie plaże
Na podstawie artykułu: "Bulwar Nadmorski w Gdyni" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy