Bundesliga austriacka w piłce nożnej mężczyzn


Bundesliga austriacka w piłce nożnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Bundesliga austriacka w piłce nożnej mężczyzn) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Austriacka Bundesliga (Österreichische Fußball-Bundesliga, A Bundesliga lub T-Mobile Bundesliga) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Austrii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1974 roku i zarządzana najpierw przez Austriacki Związek Piłki Nożnej (ÖFB), a od 1992 przez Verein Österreichische Fußball-Bundesliga. Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 12 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Austrii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Erste Ligi (II ligi austriackiej).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Austrii w piłce nożnej rozgrywane są od 1911 roku. W sezonie 1911/12 po raz pierwszy wystartowały rozgrywki o mistrzostwo na terenie Austro-Węgier, zwane 1. Klasse, które zostały zorganizowane przez Niederösterreichischer Fußball-Verband (Związek Piłki Nożnej Dolnej Austrii), a uczestnicy walczyli o tytuł Niederösterreichische Landesmeister (mistrza Dolnej Austrii). Od 1924 roku liga została uznana za zawodową i zmieniła nazwę na I. Liga. W 1929 roku po raz pierwszy rozegrano amatorskie mistrzostwo dla klubów z całej Austrii. Niejednokrotnie zmieniał się format rozgrywek. W sezonie 1936/37 została wprowadzona Nationalliga, ale w niej grali tylko 12 zespołów z Wiednia. Od 1938 po przyłączeniu Austrii do Niemiec rozgrywki ligowe stały się częścią niemieckiej struktury ligowej jako Gauliga XVII. W sezonie 1941/42 liga zmieniła nazwę na Gauliga Donau-Alpenland. W 1945 została założona 1. Klasse. W sezonie 1949/50 liga zmieniła nazwę na Staatsliga. W sezonie 1965/66 liga została przemianowana na Nationalliga. W sezonie 1974/75 po raz pierwszy została użyta nazwa Bundesliga, ale już od następnego sezonu nosiła nazwę 1. Division. Nazwę Bundesliga przywrócono w sezonie 1993/94[1].

System rozgrywek | edytuj kod

Obecny format ligi zakładający brak podziału na dwie rundy oraz na grupy mistrzowską i spadkową obowiązuje od sezonu 1993/94.

Rozgrywki składają się z 22 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą dwa mecze – jeden w roli gospodarza, drugi jako goście. Po dwóch rundach rozgrywek zespoły z miejsc 1-6 walczą w trzeciej rundzie o mistrzostwo i europejskie puchary. Zespoły z miejsc 7-12 grają w trzeciej rundzie o utrzymanie. Pierwsza szóstka rozgrywa ze sobą mecze – u siebie oraz na wyjeździe. Dolna szóstka również rozgrywa ze sobą mecze – u siebie oraz na wyjeździe. Od sezonu 2018/19 w lidze występuje 12 zespołów, wcześniej (od 1993/94) dziesięć. W przeszłości liczba ta wynosiła od 9 do 17. Drużyna zwycięska za wygrany mecz otrzymuje 3 punkty (do sezonu 1994/95 2 punkty), 1 za remis oraz 0 za porażkę.

Zajęcie pierwszego miejsca po ostatniej kolejce spotkań oznacza zdobycie tytułu Mistrzów Austrii w piłce nożnej. Mistrz Austrii oraz druga drużyna zdobywa prawo gry w eliminacjach do Ligi Mistrzów UEFA. Trzecia oraz czwarta drużyna zdobywają możliwość gry w Lidze Europy UEFA. Również zwycięzca Pucharu Austrii startuje w eliminacjach do Ligi Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie miejsce w czołowej dwójce ligi – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również piąta drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie 2 ostatnich miejsc wiąże się ze spadkiem drużyn do Erste Liga.

W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnicą bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą liczbą bramek zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

Skład ligi w sezonie 2020/21 | edytuj kod

Lista sezonów | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Austrii w piłce nożnej mężczyzn.

Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa (od sezonu 1974/75) | edytuj kod

Mistrzostwo Austrii zostało do tej pory zdobyte przez 15 różnych drużyn. 6 z nich zostało mistrzami od wprowadzenia obecnych zasad rozgrywek od sezonu 1974.

Stan po sezonie 2019/20.

Najlepsi strzelcy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Austria 1993/94 - RSSSF

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bundesliga austriacka w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy