Bundeswehra


Bundeswehra w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bundeswehra (niem. Bundeswehr) – nazwa federalnych sił zbrojnych Niemiec. Za datę utworzenia Bundeswehry uznaje się 5 maja 1955 roku. Bundeswehra wchodzi w skład sił zbrojnych NATO, uczestniczy więc w NATO-wskich akcjach (np. IFOR, SFOR, potem EUFOR w Bośni i Hercegowinie, KFOR w Kosowie i in.), a także w akcjach humanitarnych ONZ (np. UNOSOM w Somalii)[2].

Według portalu Global Firepower, jest to dziesiąta najpotężniejsza armia świata spośród ogółem 137 podlegających wartościowaniu (stan na sierpień 2019[3], za USA, Rosją, Chinami, Indiami, Francją, Japonią, Południową Koreą, Wielką Brytanią i Turcją) i jej pozycja w porównaniu z rokiem poprzednim utrzymała się na tym samym szczeblu.

Spis treści

Struktura Bundeswehry | edytuj kod

Bundeswehra składa się z trzech rodzajów sił zbrojnych:

Historia | edytuj kod

Niemcy są członkiem NATO od 1955 roku. W szczytowym okresie zimnej wojny liczebność Bundeswehry sięgała 500 tys. żołnierzy.

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 r., rozpoczął się proces włączania Narodowej Armii Ludowej NRD wraz z jej uzbrojeniem do Bundeswehry. Część sprzętu jako przestarzały wkrótce zniszczono, część odsprzedano lub oddano bezpłatnie innym armiom (np. czołgi – Turcji, helikoptery Mi-24 i ostatnie 22 MiG-29 – Polsce).

Podpisany w 1990 r. w Moskwie układ między Niemcami a ZSRR o ostatecznej regulacji, zwany układem „2+4”, określił stan sił zbrojnych zjednoczonych Niemiec na poziomie 370 tys. (łącznie siły lądowe, morskie i powietrzne) i zobowiązał ZSRR do wycofania swoich wojsk z terenu Niemiec do końca 1994 r.

W zrealizowanej po 1992 r. reformie, p.n. Bundeswehra 2000, siły zbrojne Niemiec składają z dwóch kategorii: większej części przeznaczonej do obrony terytorium Niemiec i obszaru NATO oraz mniejszej – maksymalnie mobilnych i utrzymujących stałą gotowość bojową sił szybkiego reagowania (7 brygad lądowych, część sił powietrznych i morskich). Łączna liczba żołnierzy wynosiła w 2000 r. ok. 308,4 tys.; zasadnicza służba wojskowa we wszystkich rodzajach wojsk trwała 9 mies.; siły lądowe liczyły 211,8 tys. żołnierzy, marynarka – 26 tys., lotnictwo – 70,5 tys.

Do roku 2011 nabór do Bundeswehry opierał się na zasadzie obowiązkowego poboru.

Reforma sił zbrojnych Niemiec z 2011 r. ustanowiła wymagany poziom liczebności na 185 tys. żołnierzy i 40 tys. rezerwistów, istnieje jednak stały problem z dojściem do tego poziomu. We wrześniu 2014 roku Bundeswehra przyznała się do przewlekłych problemów ze sprzętem, które sprawiają, że siły zbrojne nie są „w stanie dotrzymywać swoich obietnic obronnych w ramach NATO”. Wśród problemów cytowane były niesprawne systemy strzeleckie, pojazdy opancerzone, samoloty i okręty wojenne, nienadające się do natychmiastowego użycia ze względu na zaniedbania w konserwacji i poważne braki części zamiennych. Sytuacja była tak tragiczna, iż uznano że większość samolotów bojowych i śmigłowców niemieckich nie była w stanie latać[4].

W 2015 roku, w wyniku poważnych napięć na linii NATO–Rosja w Europie, Niemcy ogłosiły zamiar podniesienia wydatków na obronność. W maju tegoż roku niemiecki rząd postanowił, że tempo wzrostu wydatków obronnych wzrośnie z 1,3% do 6,2% w ciągu następnych pięciu lat, pozwalając ministerstwu obrony modernizować armię[5].

Niemcy są sygnatariuszem układu w sprawie konwencjonalnych sił zbrojnych z 1990 r. i układu o liczbie żołnierzy z 1992 r., zgodnie z którymi liczebność wojsk będzie wynosić 350 tys. żołnierzy. Niemcy będą mogły posiadać: 4166 czołgów bojowych, 3446 bojowych wozów opancerzonych, 2707 jednostek artylerii o kalibrze powyżej 100 mm, 900 samolotów bojowych, 306 śmigłowców uderzeniowych.

Insygnia Bundeswehry | edytuj kod

Stopnie wojskowe w niemieckich siłach zbrojnych | edytuj kod

Wojska lądowe (Heer) i lotnicze (Luftwaffe) | edytuj kod

Marynarka Wojenna (Marine) | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Die Stärke der Streitkräfte (niem.). bundeswehr.de, 28 lutego 2017. [dostęp 2017-03-21].
  2. Encyklopedia popularna PWN, Warszawa 1997, s. 114.
  3. Military Strength Ranking, www.globalfirepower.com [dostęp 2019-08-13]  (ang.).
  4. Germany′s von der Leyen admits major Bundeswehr shortfalls - News - DW.COM - 27.09.2014. W: DW.COM [on-line].
  5. Reuters Editorial: Germany to boost mid-term defense spending. W: Reuters [on-line]. 17 marca 2015.
Kontrola autorytatywna (parliamentary army):
Na podstawie artykułu: "Bundeswehra" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy