Burmistrzowie i prezydenci Tarnowa


Burmistrzowie i prezydenci Tarnowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanowisko burmistrza miasta Tarnowa powstało dopiero w okresie zaborów, kiedy władze austriackie wprowadziły mianowanych przez siebie urzędników, pełniących funkcję burmistrza, także wójta lub prezydenta. Jako pierwszy objął ją, w latach 1772−1774, Mateusz Morozowicz[1]. Najbardziej znaną postacią tego okresu był Józef Kalasanty Pędracki, trzykrotny burmistrz i ostatni urzędnik na tym stanowisku przed autonomią Galicji.

Na mocy ustawy z 12 sierpnia 1866 roku, w roku następnym przeprowadzone zostały wybory samorządowe, zaś burmistrz był wybierany w głosowaniu spośród radnych. Pierwszym burmistrzem Tarnowa okresu autonomii był Wojciech Bandrowski. Ciągłość samorządu została zachowana nawet podczas I wojny światowej (z wyjątkiem okresu, gdy miasto zajęte było przez wojska rosyjskie): ostatnim burmistrzem czasu zaborów i jednocześnie pierwszym w niepodległej Rzeczypospolitej był Tadeusz Tertil, pełniący urząd w latach 1907−1923.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego rząd dwukrotnie wprowadzał w Tarnowie zarząd komisaryczny. Po raz pierwszy w 1924 roku, gdy komisarzem został dotychczasowy burmistrz Janusz Rypuszyński, drugi raz w 1930 roku, gdy na to stanowisko powołano Adama Marszałkowicza.

Burmistrzowie miasta Tarnowa:

Na mocy ustawy z 1933 roku zmienił się ustrój samorządu miasta Tarnowa. Po wyborach, przeprowadzonych 10 grudnia 1933 roku, ukonstytuowała się nowa Rada Miasta, która 12 maja 1934 roku wybrała pierwszego i jedynego przed wybuchem II wojny światowej prezydenta miasta Tarnowa. Został nim Mieczysław Brodziński. Pełnił swój urząd do 6 września 1939 roku, kiedy wraz z częścią pracowników Zarządu Miasta został ewakuowany do Lwowa. Przez kilka kolejnych dni, do czasu ustanowienia administracji okupacyjnej, funkcjonował w Tarnowie zarząd tymczasowy, pod przewodnictwem byłego burmistrza, Juliana Kryplewskiego.

Urząd prezydenta miasta jako organu wykonawczego reaktywowano po przemianach ustrojowych w 1990 roku. Pierwszą osobą na tym urzędzie został Mieczysław Bień. On również został wybranym w pierwszych bezpośrednich wyborach w 2002 roku. Od 2014 roku funkcję tę pełni Roman Ciepiela – jest to jego druga kadencja nie postępująca po poprzedniej.

Niektórzy prezydenci miasta Tarnowa[2]:

Uwaga: Po aresztowaniu prezydenta Ryszarda Ścigały obowiązki prezydenta, do końca kadencji, pełnił Henryk Słomka-Narożański[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. KrzysztofK. Gzyl KrzysztofK., Burmistrzowie Tarnowa, www.it.tarnow.pl [dostęp 2018-03-27]  (pol.).
  2. KrzysztofK. Gzyl KrzysztofK., Burmistrzowie Tarnowa, www.it.tarnow.pl [dostęp 2018-11-21]  (pol.).
  3. Henryk Słomka – Narożański nie jest już wiceprezydentem Tarnowa – Tarnów – Wiadomości – Radio Kraków, www.radiokrakow.pl [dostęp 2018-03-27]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Burmistrzowie i prezydenci Tarnowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy