Bursa (budynek)


Bursa (budynek) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Bursa Długosza w Krakowie (istniała do 1840) Hostel i dom studencki „Bursa Jagiellońska” w Krakowie Bursa Międzyszkolna w Tarnowie

Bursainternat zwany tak od wspólnej sakiewki (łac. bursa – sakiewka, kasa), z której, dzięki hojności dobroczyńców, korzystali niezamożni uczniowie.

Opis | edytuj kod

Pierwsze bursy w Polsce powstały przy Uniwersytecie Krakowskim (Bursa Ubogich, zwana też Krakowską, w 1409). Najbardziej znanymi krakowskimi bursami-internatami były:

W założeniu miały być to instytucje na poły zakonne, ale rychło stały się siedliskiem "łotrostwa". Ostatnie budynki krakowskich burs spłonęły w pożarze miasta w 1850 roku. Do tej pory jednak niektóre domy studenckie noszą nazwę "burs" (np. Bursa Jagiellońska Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Taką nazwę czasem noszą internaty dla uczniów – jak np. Państwowa Bursa Szkół Artystycznych w Poznaniu, czy też Bursy Międzyszkolne w Augustowie, Jaśle, Koszalinie, Krośnie, Tarnowie, Zamościu. W Sanoku od 1898 tworzona była Bursa Jubileuszowa im. Cesarza Franciszka Józefa, w Jaśle ukończono tamtejszą bursę w 1912.

Zobacz też | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Bursa (budynek)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy