Bursztynowy niedźwiadek ze Słupska


Bursztynowy niedźwiadek ze Słupska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Bursztynowy niedźwiadek ze Słupska – oryginał wystawiony w słupskim ratuszu 9 września 2010 r. Słupski bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia – kopia figurki znajdująca się w słupskim ratuszu

Bursztynowy niedźwiadek ze Słupskaneolityczna[1] figurka niedźwiadka znaleziona w 1887 r. w okolicy Słupska podczas kopania torfu. Zabytek ma wymiary 10,2 cm długości, 3,5 cm szerokości i 4,2 cm wysokości. Był to prawdopodobnie amulet łowcy niedźwiedzi. Wkrótce po odnalezieniu figurka została przekazana do Szczecina, do kolekcji Pomorskiego Towarzystwa Historii i Starożytności. Jego zbiory zostały włączone do powstałego w 1928 roku Pommersches Landesmuseum w Szczecinie. Pod koniec II wojnie światowej wskutek rozśrodkowania cenniejszych zbiorów przez Niemców znalazł się na terenie Niemiec (NRD). Był przechowywany i eksponowany w Kulturhistorisches Museum w Stralsundzie. W 1972 roku dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Władysław Filipowiak, rozpoczął starania o powrót całej przemieszczonej kolekcji wraz z figurką niedźwiadka z powrotem do szczecińskiego muzeum. Zakończyły się one powodzeniem w 2009 roku, na mocy porozumienia rządów Polski i Niemiec.

W Słupsku niedźwiadek stał się popularnym motywem, a bursztynowe naśladownictwa lokalną pamiątką turystyczną. Kopia figurki znajduje się m.in. w słupskim ratuszu.

Przypisy | edytuj kod

  1. Według [1] niemieccy badacze ocenili, że znalezisko pochodziło z czasów epoki neolitu i datowali ją na lata między 1700 p.n.e. i 650 p.n.e.
Na podstawie artykułu: "Bursztynowy niedźwiadek ze Słupska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy