Bus Éireann


Bus Éireann w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Autobus Bus Éireann marki Volvo

Bus Éireann (wymowa: ˈbˠɔsˠ ˈeːɾʲəˠ, ang. Irish Bus) – irlandzkie przedsiębiorstwo świadczące usługi przewozu osób na terenie całego kraju, z wyjątkiem linii operujących tylko w samym Dublinie, które to jest pod nazwą Dublin Bus. Jako niezależna firma powstała w 1987 roku, jest częścią statutowej spółki Córas Iompair Éireann. Głównym ośrodkiem jest Busáras (centralny dworzec autobusowy) położony przy ulicy Store Street, w centrum Dublina. Logiem firmy jest czerwony seter irlandzki.

Usługi | edytuj kod

Bus Éireann swoje główne usługi kieruje dla klientów Irlandii i Irlandii Północnej (tam jako spółka Ulsterbus). Razem usługi obejmują połączenia ekspresowe (Intercity), podmiejskie, lokalne i szkolne. Dodatkowe usługi miejskie w Irlandii są w Cork, Galway, Limerick, Waterford, Athlone, Balbriggan, Drogheda, Dundalk, Navan i Sligo[1].

Firma prowadzi również usługi międzynarodowe w Wielkiej Brytanii i w Europie poprzez porty w Dublinie i Rosslare przy pomocy przewoźnika Eurolines[2]. Obsługiwane miasta to m.in. Londyn, Birmingham, Manchester, Liverpool i Leeds[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Timetables - City / Town Services (ang.). buseirann.ie. [dostęp 2012-03-15].
  2. Bus Éireann serving Dublin Airport from Rosslare (ang.). buseirann.ie, 16 stycznia 2009. [dostęp 2012-03-15].
  3. Eurolines Timetables (ang.). buseirann.ie. [dostęp 2012-03-15].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (intercity bus company):
Na podstawie artykułu: "Bus Éireann" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy