Bystry Potok (dopływ Złotego Potoku)


Bystry Potok (dopływ Złotego Potoku) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bystry Potok potok górski w Polsce w woj.opolskim w Sudetach Wschodnich, w Górach Opawskich.

Górski potok, o długości około 3,9 km, prawy dopływ Złotego Potoku[1], jest ciekiem V rzędu należącym do dorzecza Odry, zlewiska Morza Bałtyckiego.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Potok w części źródliskowej składa się z dwóch drobnych cieków, których źródła położone są w południowo środkowej części Gór Opawskich, na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie, na wschodnim zboczu wzniesienia Biskupia Kopa. Główny potok wypływa na wysokości ok. 730 m n.p.m. Potoki w części źródliskowej spływają w kierunku północnym i wschodnim, szerokimi, płytko wciętymi, zalesionymi dolinami. Niżej, na poziomie 520 m n.p.m., na wysokości wzniesienia Srebrna Kopa potoki łączą się w jeden potok, który po kilkuset metrach wpływa na obszar Rezerwatu przyrody Cicha Dolina. Potok płynie wzdłuż zachodniej granicy rezerwatu doliną pod Srebrną Kopą, Zamkową Górą i Szyndzielową Kopą, jest to głęboka i stroma dolina konsekwentna wcięta w skały osadowe pochodzenia morskiego, głównie piaskowce, mułowce z otoczakami oraz łupki[2]. Koryto potoku kamienisto-żwirowe z małymi progami kamiennymi, na których w kilku miejscach występują malownicze wodospady. Na obszarze rezerwatu Cicha Dolina, na odcinku przebiegu ścieżki przyrodniczej potok tworzy atrakcyjny krajobrazowo przełom. Na wysokości wzniesienia Gołębie Wzgórze opuszcza las świerkowo-bukowy regla dolnego porastający Góry Opawskie i wpływa pomiędzy zabudowania miejscowości Pokrzywna. Dalej łagodnie płynie przez wieś w kierunku północnym do ujścia, gdzie na granicy miejscowości Pokrzywna, na wysokości ok. 340 m n.p.m., uchodzi do Złotego Potoku. Zasadniczy kierunek biegu potoku jest północny. Jest to potok górski odwadniający północno-środkowy fragment zboczy Gór Opawskich. Potok w górnym i środkowym biegu dziki, w dolnym biegu częściowo uregulowany. Dno potoku jest słabo spękane i na ogół nieprzepuszczalne. Potok charakteryzuje się czystą wodą, niewyrównanym spadkiem i zmiennymi wodostanami, średni spad wynosi 100 promili. Gwałtowne topnienie śniegów wiosną, a w okresach letnich wzmożone opady i ulewne deszcze, które należą do częstych zjawisk sprawiają wezbrania wody i często przybierają groźne rozmiary, stwarzając zagrożenie powodziowe u podnóża gór.

Fauna | edytuj kod

Bystry Potok jest mało zasobny w ryby. Występuje w nim pstrąg potokowy (Salmo trutta) i strzebla potokowa (Phoxinus phoxinus), które stanowią typowe elementy potoków górskich o krystalicznie czystej wodzie.

Walory przyrodnicze | edytuj kod

Dolina potoku stanowi ważny korytarz ekologiczny w Górach Opawskich dla siedlisk roślin nadrzecznych (zarośla, lasy łęgowe) i rzecznych. W jego obszarze znajduje się Rezerwat przyrody Cicha Dolina. Obszar wzdłuż koryta zachował półnaturalny charakter, występują zbiorowiska różnorodnych siedlisk z cennymi gatunkami roślin i zwierząt. Brzegi potoku porasta podgórski łęg jesionowy, posiadający bardzo bogate runo, w którym oprócz wielu pospolitych roślin spotkać można niezwykle rzadkie i chronione gatunki. Najliczniej występują tu gatunki podlegające ochronie częściowej, a wśród nich kopytnik pospolity, przytulia wonna – roślina o właściwościach leczniczych oraz intensywnie pachnący i kwitnący wiosną czosnek niedźwiedzi.

Dopływy | edytuj kod

Dopływy potoku stanowią bezimienne oraz okresowe strumienie mające źródła na zboczach Gór Opawskich.

Ciekawostki | edytuj kod

Miejscowości położone nad potokiem | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wykaz wód płynących str.29
  2. Budowa geologiczna

Bibliografia | edytuj kod

  • Góry Opawskie. Zlatohorská vrchovina., mapa turystyczna, skala 1:40 000. Wyd. IV. Wrocław: Studio PLAN, 2012. ISBN 978-83-61829-94-2.
  • W. Brygier: Przewodnik, Góry Opawskie, Zlatohorska vrchovina. Wrocław: Studio PLAN, 2007. ISBN 83-60180-53-9.
  • red.M. Staffa: Słownik Geografii Turystycznej Sudetów t.18, Góry Opawskie. Wrocław: I-BIS, 2008. ISBN 978-83-85773-98-6.str.
Na podstawie artykułu: "Bystry Potok (dopływ Złotego Potoku)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy