Bzura


Bzura w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bzurarzeka na Nizinach Środkowopolskich, lewy dopływ Wisły o długości 166 km. Większa część biegu prowadzi wzdłuż północnego skraju Równiny Łowicko-Błońskiej. Maksymalna rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu wynosi 4,5 m. Źródła znajdują się na wysokości 238 m n.p.m. w granicach Łodzi, a ujście do Wisły na wysokości 60 m n.p.m. Jest to typowa rzeka nizinna[1].

Bzura w okolicach Aleksandrowa Łódzkiego Bzura w Kompinie Bzura blisko ujścia do Wisły

Spis treści

Dopływy | edytuj kod

W kolejności od źródeł do ujścia.

Miejscowości położone nad Bzurą | edytuj kod

Opis biegu oraz funkcje w ujęciu historycznym na terenie Łodzi | edytuj kod

„Swoje naturalne źródła miała Bzura w Lesie Łagiewnickim, na zachód od ulicy Strykowskiej, na obecnych terenach osiedla Rogi, jednak współcześnie te dawne obszary źródłowe tracą powoli swój pierwotny charakter. Wykształcone niegdyś regularne koryto występuje już od przepustu drogowego pod ul. Strykowską, ale stały przepływ pojawia dopiero poniżej ul. Boruty i rosnąca struga zasila drobne stawiki pomiędzy ul. Boruty i ul. Wycieczkową. Na dalszym odcinku Bzura płynie ku zachodowi, tworząc trzy większe zbiorniki wodne Arturówek. Położone w malowniczej dolinie wśród lasu, dały początek największej w Łodzi bazie rekreacyjno-wypoczynkowej z przystanią kajakarsko-wioślarską. Za stawami w Arturówku Bzura zmienia kierunek na północny”[2], w okolicach Marianki przyjmując wody innej rzeczki wchodzącej w skład kompleksu leśnego – Łagiewniczanki (pierwszego prawobrzeżnego dopływu). Bzura jest najdłuższą rzeką mającą źródła w Łodzi (na terenie miasta płynie na długości 6,5 km)[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jerzy Głowina: Nad Bzurą. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1976, s. 3.
  2. WaldemarW. Bieżanowski WaldemarW., Łódka i inne rzeki łódzkie, wyd. II, Łódź: TOnZ, 2003, s. 65, ISBN 83-88638-13-0 .
  3. Ryszard Bonisławski. Rzeki Bzura i Łagiewniczanka. „Z biegiem łódzkich rzek”, 2008. UM Łodzi. 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (rzeka):
Na podstawie artykułu: "Bzura" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy