CCM (metoda zbioru kukurydzy)


CCM (metoda zbioru kukurydzy) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Do zbioru kolb kukurydzy wykorzystuje się rzędowe adaptery współpracujące z kombajnami zbożowymi. Kolby kukurydzy powinny być pozbawione liści okrywowych.

Zbiór kukurydzy metodą CCM – metoda zbioru kukurydzy polegająca na zbiorze całych wilgotnych kolb, które następnie są pozbawiane koszulek (liści okrywowych) i rozdrabniane. Z takiego surowca sporządza się kiszonkę CCM (od angielskich słów Corn-Cob-Mix).

Zbiór tą metodą pozwala uzyskać 10…15% więcej paszy w porównaniu do ilości paszy uzyskiwanej z tradycyjnego zbioru kukurydzy „na ziarno”. Lepsza wydajność tej metody jest rezultatem zmniejszenia strat ziarna oraz zbieraniem części osadek, małych i niewykształconych ziaren z wierzchołków kolb kukurydzy i osłonek zarodków ziaren bogatych w białka i tłuszcze.

Do zbioru kolb kukurydzy metodą CCM wykorzystuje się kombajny zbożowe, które są do tego specjalnie adaptowane poprzez montaż odpowiednich elementów wyposażenia maszyny, a także zastosowanie specjalnego przyrządu do zbioru kolb kukurydzy. Istnieje również możliwość zbioru i rozdrabniania całych kolb przy pomocy sieczkarni samojezdnych z odpowiednim adapterem.

Bibliografia | edytuj kod

  • Józef Kuczewski, Czesław Waszkiewicz: Mechanizacja rolnictwa. Maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej i zwierzęcej. Warszawa: Wydawnictwo SGGW, 1997.
Na podstawie artykułu: "CCM (metoda zbioru kukurydzy)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy