CSKA Moskwa (piłka nożna)


CSKA Moskwa (piłka nożna) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

PFK CSKA Moskwa (ros. ПФК ЦСКА Москва), właśc. Akcyoniernoje obszczestwo „Profiessionalnyj futbolnyj kłub Centralnyj sportiwnyj kłub armii” Moskwa (ros. Акционерное общество «Профессиональный футбольный клуб Центральный спортивный клуб армии» Москва) – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Moskwie, występujący w rozgrywkach Priemjer-Ligi, niegdyś[kiedy?] sekcja piłkarska w składzie wielosekcyjnego CSKA (Centralny Sportowy Klub Armii, Центральный спортивный клуб армии).

Jest to jeden z najstarszych klubów w Rosji[1]. Należy także do najbardziej utytułowanych zespołów piłkarskich tego kraju: na swoim koncie 7 mistrzostw ZSRR oraz sześć mistrzostw Rosji, wygrał też raz Puchar UEFA[2].

Spis treści

Dotychczasowe nazwy | edytuj kod

 • 1911–1923: OLLS Moskwa (ОЛЛС (Общество любителей лыжного спорта) Москва)
 • 1923–1928: OPPW Moskwa (ОППВ (Опытно-показательная площадка Всевобуча) Москва)
 • 1928–1940: CDKA Moskwa (ЦДКА (Спортивный клуб Центрального дома Красной армии) Москва)
 • 1941: Krasnaja Armia Moskwa («Красная Армия» Москва)
 • 1942–1951: CDKA Moskwa (ЦДКА (Спортивный клуб Центрального дома Красной армии) Москва)
 • 1951–1957: CDSA Moskwa (ЦДСА (Спортивный клуб Центрального дома Советской армии) Москва)
 • 1957–1960: CSK MO Moskwa (ЦСК МО (Центральный спортивный клуб Министерства обороны) Москва)
 • Od 1960: CSKA Moskwa (ЦСКА (Центральный спортивный клуб армии) Москва)

Historia | edytuj kod

Kibice CSKA (2008)

Historia moskiewskiego CSKA zaczyna się w 1911 roku, kiedy to przy Towarzystwie Miłośników Sportów Narciarskich (Общество любителей лыжного спорта, OLLS) została organizowana sekcja piłki nożnej[3]. W tym samym roku drużyna piłkarska startowała w Mistrzostwach Moskwy.

W 1921 roku pierwszy raz zwyciężyła w jesiennych mistrzostwach Moskwy. Sukces ten powtórzyła w wiosennych mistrzostwach Moskwy w 1922.

W 1923 roku wszystkie towarzystwa sportowe zostały przekształcone na ustrój komunistyczny. Na bazie OLLS został organizowany Próbno-Pokazowy Plac Nauczania Ogólnego (OPPW), który był podporządkowany Armii Czerwonej. Zostały przekształcone też mistrzostwa Moskwy, w których zmagali się 8 drużyn i nazywali się Mistrzostwa Moskwy w klasie A.

W 1928 roku wszystkie oddziały OPPW zostały przekształcone w klub Centralnego Domu Krasnej Armii (CDKA). W 1935 roku CDKA zdobył ostatnie mistrzostwo Moskwy.

W 1936 roku klub debiutował w Klasie A Mistrzostw ZSRR, w której zajął 4. miejsce.

W 1946 roku pierwszy raz klub zdobył Mistrzostwo ZSRR. Następnie do 1951 roku była najlepszą drużyną mistrzostw, z wyjątkiem 1949, kiedy została wicemistrzem ZSRR.

W 1951 roku klub zmienił nazwę na Centralny Dom Sowieckiej Armii (CDSA).

W 1952 roku na bazie CDSA była pierwszy raz organizowana olimpijska reprezentacja ZSRR. W 1/8 finału Igrzysk Olimpijskich w Helsinki reprezentacja zremisowała pierwszy mecz, a w powtórnym ustąpiła 1–3 reprezentacji Jugosławii. Za takie wyniki przyszła kara od władz komunistycznych. Klub rozformowano a piłkarzy przeniesiono do innych klubów.

Po śmierci Józefa Stalina jesienią 1953 roku klub został reaktywowany i w sezonie 1954 ponownie startował w Klasie A.

W latach 1957-1960 zespół nazywał się Centralny Sportowy Klub Ministerstwa Obrony (CSK MO), a w 1960 przyjął obecną nazwę CSKA.

Dopiero w 1970 roku klub zdobył kolejne Mistrzostwo ZSRR.

W sezonie 1984 zajął ostatnie 18 miejsce i pożegnał się z Wyższą Ligą. Dwa kolejne lata klub spędził w Pierwszej Lidze, potem sezon w Wyższej Lidze, i następne dwa sezony w Pierwszej Lidze.

W 1990 klub powrócił do Wyższej Ligi i został wicemistrzem ZSRR, a w 1991 roku zdobył historyczne ostatnie Mistrzostwo ZSRR.

W 1992 roku CSKA startował w Mistrzostwach Rosji w Wyższej Lidze, jednak długi czas nie mógł zdobyć mistrzostwa Rosji.

W lutym 2001 roku piłkarski klub CSKA został przejęty przez obecnych właścicieli, Blue Castle Enterprises Ltd oraz OAO AWO-Kapitał. Część akcji należy do tzw. dużego CSKA. Nowi właściciele od razu zaczęli inwestować zarówno w skład, jak i bazę treningową. W 2002 roku głównym trenerem CSKA został Walerij Gazzajew, z imieniem którego są związane późniejsze sukcesy klubu – pierwszy Puchar Rosji w tym samym roku i pierwsze mistrzostwo kraju rok później. W marcu 2004 roku został ogłoszony kontrakt sponsorski z koncernem naftowym Sibnieft, którego głównym udziałowcem był Roman Abramowicz, opiewający na 54 miliony USD rozłożone na 3 lata. Wkrótce klub doszedł do największego sukcesu w swojej historii, w maju 2005 roku pokonując w finale Pucharu UEFA Sporting CP na stadionie Jose Alvalade w Lizbonie 3–1 i przechodząc do historii jako pierwszy rosyjski klub, który zdobył europejski puchar piłkarski.

Sukcesom na arenie europejskiej towarzyszyła też dominacją w kraju – w latach 2005-2006 drużyna dwukrotnie zdobyła zarówno mistrzostwo, jak i puchar krajowy. Kontrakt z Sibnieftem został rozwiązany pod koniec 2005 roku po tym jak koncern ten został przejęty przez Gazprom. Obecnie głównym sponsorem klubu jest spółka publiczna "Rosseti".

Sukcesy | edytuj kod

Międzynarodowe | edytuj kod

Drużyna CSKA przed meczem Ligi Europy (2011)  Osobny artykuł: CSKA Moskwa (piłka nożna) w europejskich pucharach.
Inne

Krajowe | edytuj kod

CSKA Moskwa z pucharem Rosji (2008)
Inne

Stadion | edytuj kod

Do 2013 roku klub grał swoje mecze domowe na Łużnikach, a w latach 2013–16 na stadionie w Chimkach koło Moskwy. Obecnie klub posiada własny stadion o nazwie WEB Arena. Oficjalne otwarcie nastąpiło 10 września 2016 roku podczas meczu 6. kolejki Priemjer-Ligi podczas meczu z Terekiem Grozny, a pierwszą bramkę zdobył w 27. minucie Lacina Traoré. Cały mecz zakończył się zwycięstwem CSKA 3:0.

Zawodnicy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze CSKA Moskwa.

Stan na 2 października 2019

Zastrzeżone numery

Trenerzy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Trenerzy piłkarzy CSKA Moskwa.

Przypisy | edytuj kod

 1. В каком возрасте российские клубы? (ros.). soccer.ru.
 2. ЦСКА (Москва) – Информация (ros.). sport-express.ru. [dostęp 2013-07-31].
 3. ЦСКА. Профессиональный Футбольный Клуб.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "CSKA Moskwa (piłka nożna)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy