Cabinet des Médailles


Na mapach: 48°52′04″N 2°20′18″E/48,867778 2,338333

Cabinet des Médailles w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cabinet des Médailles (Gabinet Medali) – dział muzealny Francuskiej Biblioteki Narodowej w Paryżu. Formalna, współczesna nazwa placówki to Le département des Monnaies, médailles et antiques de la Bibliothèque nationale de France (Departament monet, medali i starożytności Francuskiej Biblioteki Narodowej).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki placówki sięgają XVI wieku. Jej zbiory zapoczątkowała kolekcja królów Francji, począwszy od Filipa Augusta. Intensywne powiększenie zbiorów nastąpiło za panowania Ludwika XIV, w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej (kiedy do muzeum przekazano cenne obiekty, aby ochronić je przed kradzieżą lub zniszczeniem) oraz w XIX wieku (dzięki darom i odkryciom archeologicznym). Od 1667 Gabinet znajdował się w Wersalu, w XVIII wieku został przeniesiony do Paryża, w obecnej siedzibie znajduje się od 1917.

Zbiory | edytuj kod

Obecnie Gabinet Medali mieści zbiory numizmatyczne, kolekcję gliptyki, precjoza i dzieła sztuki z różnych okresów. W sumie w zbiorach placówki znajduje się 530 tysięcy monet i medali, 35 tysięcy obiektów niemonetarnych (w tym starożytne brązy, broń, ceramika, starożytne i średniowieczne wyroby z kości słoniowej, rzeźby i sprzęty) oraz dokumentacja związana tematycznie z kolekcjami, obejmująca 80 tysięcy prac z dziedziny numizmatyki, gliptyki, archeologii, historii starożytnej i średniowiecznej, a także historii samych kolekcji i kolekcjonerów. Do cenniejszych obiektów w posiadaniu placówki należą:

Poza tym w zbiorach znajdują się też wazy greckie i etruskie, terakoty, dyptychy konsularne, tors Afrodyty z okresu hellenistycznego oraz rzymskie krzesło kurulne tzw. tron Dagoberta, a także komplet do gry w szachy z kości słoniowej, własność Karola Wielkiego.

Galeria | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (muzeum):
Na podstawie artykułu: "Cabinet des Médailles" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy