Cadillac


Cadillac w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Cadillac Model A Cadillac 370 prezydenta Polski Ignacego Mościckiego Cadillac DeVille Cadillac Cimarron Cadillac DTS Cadillac Escalade Cadillac BLS Cadillac ATS Cadillac SRX Cadillac XT6 Cadillac CT5

Cadillacamerykański producent luksusowych samochodów osobowych, SUV-ów i samochodów sportowych z siedzibą w Warren działający od 1902 roku. Marka należy do amerykańskiego koncernu General Motors.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Historia powstania marki Cadillac sięga roku 1890, kiedy to Henry Leland założył w Detroit mały warsztat w którym wytwarzano silniki parowe oraz benzynowe początkowo dla łodzi, a następnie koła zębate dla fabryki samochodów Oldsmobile. W 1899 roku Henry Ford założył w Detroit pierwszą spółkę Detroit Automobile Company, którą po kilku miesiącach przekazał Lelandowi. W sierpniu 1902 roku w warsztacie Lelanda zjawili się William Murphy i Lemuel Bowen, dwaj inwestorzy w firmie Forda, którzy nie byli zadowoleni z dotychczasowej współpracy z Fordem oraz chcieli wycofać się z interesu.

Leland zainteresował swoich gości silnikiem, który bezskutecznie próbował sprzedać marce Oldsmobile oraz propozycją stworzenia własnej marki, którą nazwał Cadillac[1] od nazwiska kawalera francuskiego – Antoine’a de la Mothe Cadillaca, założyciela około 1701 roku miejscowości Ville d’Etroit na zachodnim brzegu jeziora Erie, która z czasem rozrosła się do rozmiarów pokaźnego miasta, a w XX wieku stała się centrum amerykańskiego przemysłu samochodowego i rozpoczął montaż samochodów z podzespołów kupowanych u innych producentów. Tak w 1903 roku zbudował pierwszy pojazd marki – model Cadillac A wyposażony w jednocylindrowy silnik benzynowy o mocy 10 KM[2].

W 1909 roku po raz pierwszy zastosował silnik czterocylindrowy. W 1909 roku marka została przejęta przez rodzimy koncern motoryzacyjny General Motors zachowując swoją pierwotną nazwę. W 1912 roku rozpoczęto produkcję pierwszego pojazdu wyposażonego w elektryczne oświetlenie oraz elektryczny rozrusznik, a rok później opracowano pierwszy ośmiocylindrowy silnik benzynowy w układzie V o mocy 71 KM. W 1930 roku wprowadzono silnik V16 w modelu Sixty Special[3]. Na kilka lat podczas II wojny światowej marka znikła z rynku. Krótko po zakończeniu wojny ponownie powróciła[4].

Modele samochodów | edytuj kod

Obecnie produkowane | edytuj kod

Samochody osobowe | edytuj kod

Crossovery i SUV-y | edytuj kod

Planowane | edytuj kod

Historyczne | edytuj kod

Modele koncepcyjne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kamil Rogala: Historia Cadillaca. autocentrum.pl, 2007. [dostęp 2015-06-07].
  2. Historia powstania marek Oldsmobile i Cadillac. klasykizameryki.pl. [dostęp 2015-06-07].
  3. Marcin Zasada: Historia marki Cadillac. motoryzacyjnestorys.blogspot.com. [dostęp 2015-06-07].
  4. Piotr Wielgus: Krążowniki z francuskim imieniem, czyli historii Cadillaca część 1 [geneza motoryzacji. autokult.pl. [dostęp 2015-06-07].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cadillac" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy