Cadillac Catera


Cadillac Catera w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cadillac Caterasamochód osobowy klasy wyższej produkowany pod amerykańską marką Cadillac w latach 1996 – 2001.

Spis treści

Historia i opis modelu | edytuj kod

Cadillac Catera - tył Cadillac Catera po liftingu Cadillac Catera - tył po liftingu

W 1996 roku Cadillac zdecydował się poszerzyć ofertę w Ameryce Północnej o sedana klasy wyższej zapożyczonego z europejskiej oferty marek Opel i Vauxhall modelu Omega. Catera powstała w ramach często stosowanej przez koncern General Motors polityki badge engineering, na mocy której produkowano ją na tej samej linii produkcyjnej co model Opla w niemieckich zakładach w Rüsselsheim[1]. Różnice wizualne ograniczały się do innej atrapy chłodnicy, delikatnie zmodyfikowanego przedniego zderzaka oraz innego pasa tylnego gdzie dodano plastikowe nakładki optycznie tworzące z oświetlenia jeden pas biegnący przez całą szerokość nadwozia[2].

Producent pojazdu początkowo zamierzał zamontować pod maskę pojazdu mocniejszy silnik V8 o pojemności 7 litrów z Chevroleta Corvette, ale okazało się że Catera ma pod maską zbyt mało miejsca. Cadillac próbował modyfikować ścianę grodziową, układ kierowniczy, kolektory. Ostatecznie, po powstaniu kilku prototypów cały projekt został uznany za porażkę[3].

W przeciwieństwie Opla Omegi, oferta modelu Cadillac Catera została okrojona z wersji kombi, tańszych wariantów wyposażenia i słabszych jednostek napędowych połączonych z manualną skrzynią biegów. Do napędu samochodu użyto tylko silnika V6 od GM o pojemności 3 litrów. Moc przenoszona była na koła tylne poprzez 4-biegową automatyczną skrzynię biegów typu GM 4L30-E.

Lifting | edytuj kod

Wraz z gruntowną modernizacją europejskiego Opla Omega, także i Cadillac Catera w 2000 roku został zrestylizowany. Pojawił się nowy pas przedni z nowym kształtem reflektorów, większą atrapą chłodnicy i wygładzonymi zderzakami. Zmienił się też kształt tylnego zderzaka i zamontowano inne tylny lampy, między którymi nie było już plastikowej nakładki odblaskowej. Ponadto, zmodyfikowano także wygląd kabiny pasażerskiej[4].

Pod tą postacią, Cadillac Catera produkowany był przez kolejny rok, po czym wycofano go z oferty marki. Następcą został później model CTS.

Silniki | edytuj kod


Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Cadillac Catera (pol.). [dostęp 2020-03-22].
  2. Meh Car Monday: Nobody Cares About The Cadillac Catera (ang.). [dostęp 2020-03-22].
  3. Cadillac catera z 7-litrowym V8 trafił na sprzedaż. Tak, u nas to Opel Omega, Autokult.pl [dostęp 2020-07-22]  (pol.).
  4. Cadillac Catera Sport (ang.). [dostęp 2020-03-22].
Na podstawie artykułu: "Cadillac Catera" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy