Calçotada


Calçotada w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Calçotada

Calçotada (hiszp. calzotada) – katalońskie święto poświęcone odmianie cebuli nazywanej calçot, odbywające się w ostatnią sobotę stycznia[1], a także nazwa spożywanej wówczas potrawy, przyrządzanej z tego warzywa. Tradycja i potrawa powstały w powiecie Alt Camp, w miejscowości Valls pod koniec XIX wieku[2]. Określenie "calçotada" pochodzi od katalońskiej nazwy cebulki calçot i sufiksu -ada, oznaczającego święto, w czasie którego celebruje się jeden produkt żywnościowy[2].

Potrawę calçotada przygotowuje się poprzez upieczenie na grillu cebuli calçot (wyróżniają się one wydłużoną, białą częścią spichrzową osiągającą 15–25 cm długości i średnicę ok. 2 cm). Po odłożeniu ich na ok. 2 godziny, podaje się je następnie z pikantnym sosem podobnym do romesco, nazywanym salvitjada lub salsa per calçots. Danie je się rękami – gotową cebulę chwyta się w dłonie, ściąga sczerniałe od smażenia liście zewnętrzne, a następnie macza w sosie i odgryza część cebuli, odchylając przy tym głowę. Ponieważ podczas jedzenia potrawy łatwo można się zabrudzić, biesiadnicy zazwyczaj ochraniają ubrania serwetkami[3]. Potrawa ta nie jest przeznaczona do spożywania w samotności albo w niewielkim towarzystwie – tradycyjnie calçotada powinna być jedzona w dużej, co najmniej kilkunastoosobowej grupie[4].

Calçotada jedzona jest przez cały okres od listopada do kwietnia. Podczas poświęconej jej styczniowej fiesty odbywają się m.in. konkursy (w tym na ilość zjedzonych cebuli[2]), pokazy gotowania oraz prezentacje tradycyjnych tańców[1].


Przypisy | edytuj kod

  1. a b Gran Festa de la calçotada (ang.). 21 kwietnia 2010. [dostęp 2010].
  2. a b c Colman Andrews: Catalan Cuisine. Harvard Common Press, 2006, s. 165. ISBN 1-55832-329-5.
  3. Colman Andrews: Catalan Cuisine. Harvard Common Press, 2006, s. 165–166. ISBN 1-55832-329-5.
  4. Colman Andrews: Catalan Cuisine. Harvard Common Press, 2006, s. 166. ISBN 1-55832-329-5.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Calçotada" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy